Puslapiai

2014 m. liepos 7 d., pirmadienis

„Freaks and Geeks“: kai gerumas tampa geriausių serialų varikliu

Tai yra bendra serialo apžvalga. Ją saugu skaityti ir tiems, kurie nėra matę nei vienos „Freaks and Geeks“ serijos.

Serialas „Freaks and Geeks“ televizijoje pasirodė tais pačiais 1999 metais kaip ir „Sopranai“. Jūs puikiai žinote pastarojo serialo sėkmės istoriją, prasitęsusią šešis sezonus. „Sopranai“ darė televizijoje praktiškai nematytą dalyką, kuomet pagrindinį serialo veikėją pateikė kaip žmogų su daugeliu trūkumu, o žiūrovai ištisas valandas matydavo žmones, kurie būdavo blogi aplinkiniams ir savo moralės normomis visus stebino. Kitoje televizijos pusėje tuo pat metu buvo rodomas vos 18 serijų savo genialumui parodyti gavęs serialas „Freaks and Geeks“. Nors rimčiau pagalvojus tai yra keista, labiausiai šį serialą išskiriantis bruožas buvo tai, jog jis buvo tik apie gerus žmones, kas televizijoje visuomet buvo retenybė.

Tam labai padeda faktas, jog „Freaks and Geeks“ yra serialas apie paauglius. Jeigu tiksliau, apie vieną paauglę ir jos bandymą pereiti maištavimo periodą. Serialo centre atsiduria Veirų šeima, kurioje labiausiai išsiskiria Lindsė, mergina, kuri kurį laiką mokykloje buvo rami ir pavyzdinga mokinė, bet ilgainiui nusprendė, kad toks gyvenimo būdas jai nėra įdomus ir prisijungė prie į maištavimą linkusių paauglių. Jos jaunesnysis brolis Semas seriale taip pat užima svarbią vietą, tik jo problemos yra kiek labiau komiškos ir vaikiškos, kurias jam dažnai padeda išspręsti pareigingi ir į konservatizmą linkstantys tėvai.

Pats serialo, kurio veiksmas vyksta 1980-aisiais (siekiant atkurti kūrėjo Paulo Feigo jaunystę), pavadinimas kyla iš dviejų mokinių grupių, kurios vyrauja Veirų lankomoje mokykloje, ir pažodžiui tos grupės vadintųsi keistuoliai ir moksliukai. Keistuolių grupei, prie kurios pirmojoje ir vienoje puikiausių kada nors sukurtų pirmųjų serialo serijų prisijungia Lindsė, atstovauja keista įsimylėjėlių pora Kim ir Danielis, apkūnus ir nedaug kalbantis Kenas bei romantikas ir pradedantysis narkomanas Nikas. Atitinkamai moksliukų grupę sudaro Semas su dviem ištikimais savo draugais - svajotoju Nylu ir stereotipiniu moksliuku Bilu.

Iš pirmo žvilgsnio būtų galima pagalvoti, kad šios dvi grupės tarpusavyje privalo konfliktuoti, nes panašių kūrinių idėja tame dažniausiai ir glūdi. Realybė tokia, kad visi šiame seriale turi savo problemas ir išskyrus vieną antro plano veikėją, banalių blogiukų, gyvenančių tik tam, kad kam nors pakenktų, čia nėra. Viena serija, kurioje visos istorijos sukasi apie Helovyną, paliečia temą, kurioje moksliukai ir keistuoliai susipriešina, bet šis konfliktas yra greitai užglaistomas ir tai yra padaroma tik Lindsės ir Semo dėka.

Kita vertus, būtent jiedu ir yra visas serialas. Brolį ir sesę skiria keli metai, tačiau tai yra itin svarbus faktorius, dėl kurio išsiskiria jųdviejų požiūris į gyvenimą, tačiau tarpusavyje Lindsė ir Semas niekuomet nekonfliktuoja ir visad vienas kitam padeda. Ir visgi keistuolių ir moksliukų gyvenimai nėra jau tokie nepriklausomi vienas nuo kito, ir patys gražiausi serialo momentai kyla būtent iš fakto, kad nors ir skirtingų amžiaus grupių, jų atstovai vieni kitiems gali pasiūlyti daug neįkainojamų patarimų.

Gali būti, kad jus neigiamai nuteikia faktas, jog „Freaks and Geeks“ pasakoja apie paauglius, ir to paneigti tikrai negalima. Seriale yra suaugusių veikėjų, tokių kaip Lindsės ir Semo tėvai, mokyklos psichologas ir įvairūs mokytojai, kartais bendraujantys su kitais suaugusiaisiais, bet ir jų pagrindinis tikslas yra padėti jaunųjų veikėjų plėtojimui. Galima pasakyti tik tiek, kad tai pavyksta kone tobulai. Vaikų ar paauglių plėtojimas serialuose itin dažnai nenusiseka vien dėl to, kad jie neturi patirties ir supratimo apie gyvenimą, taip verčiantis iš padėties su paviršutiniškomis temomis ir jų giliau neplėtojant. „Freaks and Geeks“ neišvengia tradicinių žanro temų, nes meilė, mokymasis, maištavimas ir kiti paaugliams būdingi dalykai čia yra nagrinėjami kiekvienoje serijoje, tačiau jie turi visai kitokį atgarsį nei įprasta, nes kiekvienas veikėjų veiksmas yra paaiškinamas, o jeigu ne, personažai yra pakankamai apibrėžti, kad žiūrovai suprastų, ką jie daro.

Dėl to, be abejo, itin dideli nuopelnai tenka scenarijui, kuris veikia visomis įmanomomis prasmėmis. Istorijos čia dažnai yra išlaikomos paprastos ir vienintelis šabloniškas (gerąja prasme) dalykas apie jas yra tai, kad visuomet iškilus abejotinai ar konfliktinei situacijai kurioje nors siužeto dalyje, ji visuomet bus pakreipiama nuo to konflikto, kad veikėjus apibrėžtų ne juos supantys įvykiai, o jų pačių veiksmai. Scenarijuje yra ir smulkesnių detalių, kurios dvelkia natūralumu, kaip kad dažnai į lankas nuklystantys linksmi pasikalbėjimai niekad jų per daug neperspaudžiant (vienas mažesnis dalykas, dėl kurio galima pagirti ne kiekvieną serialą: veikėjai vienas į kitą labai retai kreipiasi vardais, o tiesiog kalbasi, nes tikruose pokalbiuose jūs juk irgi nesakot draugo vardo kartą į tris sakinius).

Visa tai, tiesa, būtų perniek, jeigu ne puikūs dialogus ir dramines scenas pristatantys aktoriai, tarp kurių silpnų vietų tikrai nėra, pradedant moksliukais ir baigiant keistaisiais mokytojais, bet stiprioji grandis yra labai ryški. Keistuolius atstovavę Jamesas Franco, Jasonas Segelas ir Sethas Rogenas, vėliau tapę itin gerais draugais realiame gyvenime, čia padarė viską, kas pagrindė jų tapimą tokiomis žvaigždėmis, kokiomis jie dabar yra. Ir komedijos, ir dramos scenos su jais buvo natūralumo ir vaidybos viršūnė ten, kur ji yra neprivaloma.

Kitaip sakant, „Freaks and Geeks“ yra kur kas geresnis serialas nei turėtų būti, ir tai, jog jis truko vos 18 serijų, yra savotiška nuodėmė. Tokio veikėjų apibrėžimo per pirmąjį sezoną negalima atrasti beveik jokiame seriale, bet galbūt taip yra ir geriau. Visos šios serijos puikiai veikia kaip viena bendra istorija, kurios pratęsimas galėjo jai tik pakenkti, o paskutinioji serija kaip viso serialo finalas atrodo itin puikiai, kadangi ji tapo visos Lindsės istorijos kulminacija, žiūrovams parodžiusi, kaip mes pažinome šią veikėją. Galų gale, tai buvo istorija apie šią merginą ir jos brolį, ir tokio veikėjų plėtojimo efektyvumo gali pavydėti bet koks serialas.

O ką apie šį serialą manote jūs?

1 komentaras:

  1. Galiu tik pritarti viskam, nes serialas pasirodė puikus ir su malonumu jį darsyk peržiūrėčiau.
    Pamenu, po to ieškojau kitų panašaus laikotarpio serialų apie paauglius ir suradau My So-Called Life , kuriame irgi vaidina šiuo metu žinomi aktoriai (Jared Leto, Claire Danes). Taip pat tik vieno sezono, nagrinėjantis paauglių problemas, nepamirštant ir tėvų. Tikrai neperspjovė Freaks and Geeks, tačiau vis vien pasirodė pakankamai įdomus ir vertas dėmesio.

    AtsakytiPanaikinti