Puslapiai

2014 m. liepos 6 d., sekmadienis

Naujųjų 2014 m. vasaros televizijos sezono serialų apžvalga


Apačioje aprašytų serialų apžvalgos yra mano nuomonė apie tuos serialus po pirmųjų (pilotinių) jų serijų. Pasitaiko atvejų, kai serialai po prastos pradžios perauga į nuostabius projektus, bet tai yra didžiulė retenybė. Apačioje nėra atskleidžiamos svarbiausios šių serialų detalės ar įvykiai, todėl skaityti apžvalgas yra saugu visiems.

DOMINION (YouTube, IMDb)
„Syfy“ televizijos serialas, vykstantis praėjus 25 metams po filmo „Legion“ įvykių. Apie tai, kaip angelas Gabrielius su kitais angelais paskelbė karą prieš žmoniją, o angelas Mykolas (Michael) stojo ginti žmonių. Jeigu norite išskirtinio tikroviškumo, daugiau galite nebeskaityti.

Jeigu jums tai yra rodiklis, kaip „Syfy“ serialui pirma serija atrodo neblogai. Biudžetas atrodo visai didelis, ką atspindi dekoracijos ir specialieji efektai, nors kartais pigumas pasimato visu gražumu.

Kalbant apie siužetą, seriale yra garbinamas neįprasto pavidalo Dievas, o žmonija laukia Išrinktojo - žmogaus, kuris visus išgelbės nuo angelų atakos. Kiek erzina labai aiškus kopijavimas nuo „Game of Thrones“, kuomet žmonių tankiai apgyvendintame Las Vegaso (seriale vadinamo Vega, for some reason) mieste yra galingųjų šeimų susiskirstymas ir jiems padedantys paprasti žmonės, reikalaujantys tik pramogų. „Dominion“ sugeba parodyti, kad žmonės gali ramiai egzistuoti tik tol, kol nėra puolami, kitaip jie būna bejėgiai, kas apokaliptiniam serialo pasauliui padeda.

Daryti galutinių išvadų po pirmos serijos negalima, nes ji yra labai atsargi ir labiau reprezentuojanti tai, ko galima tikėtis ateityje. Pagrindinių veikėjų romanų, konfliktų tarp vadų, emocingų draugysčių ir, aišku, angelų kautynių čia turėtų užtekti ilgam. Aktoriai, tarp kurių yra Anthony Headas ir Alanas Dale'as, irgi ne iš tų, kurie susideda su blogais projektais. Rimtos dramos iš serialo nesitikėkit - banalių siužeto posūkių ir rauktis verčiančių dialogų yra jau pirmoje serijoje. Bet paprastai pramogai tai turėtų būti visai neblogas pasirinkimas.

THE LAST SHIP (YouTube, IMDb)
Pagal to paties pavadinimo knygą kuriamas serialas apie tai, kaip pasaulį užklumpa mirtina pandemija, susargdinanti 80 procentų visų žmonių. Apie ligą karinio laivo įgula sužino po keturių mėnesių, kuriuos jie praleido tariamuose kariniuose mokymuose Arktikoje, nors iš tikro jų misija buvo saugoti du mokslininkus, kurie yra vieninteliai žmonės, galintys surasti priešnuodį šiai ligai.

Daug turėtų sakyti vien tai, kad serialo prodiuseris yra Michaelas Bay'us. „The Last Ship“ turi geriausią Transformerių filmų savybę - veiksmą. Čia jo yra daug, nepagailint biudžeto ir aukų, ir apokaliptinis serialo vaizdas yra sukuriamas tikrai kokybiškai (bendrai serialas yra tikrai gražus, bet neapleidžia nuojauta, kad 40 procentų biudžeto buvo išleista filmavimui iš sraigtasparnių). Mokslinės fantastikos klišių yra nemažai, o herojiškų veikėjų pasitaiko jau pirmoje serijoje, bet iš TNT kanalo per daug nereikia tikėtis.

Iškart tampa aišku, kad „The Last Ship“ bus serialas, didžiausią dėmesį skiriantis istorijai. Labai norėtųsi, kad ji nebūtų bereikalingai ištęsta, nes net jeigu knygos istorija turi limitą, neblogi reitingai gali pakeisti televizijos vadovų mintis. Iškart yra nurodomas serialo planas, pagrindiniai tikslai ir santykiai tarp veikėjų. Laivo įgula susideda iš 216 žmonių, kas užtikrina, kad kokiam penktam sezone išlįs jums visiškai nematytas žmogus, kuris aiškins, kad čia jis buvo jau seniai.

„The Last Ship“ yra grynas vasaros serialas. Veikėjų plėtojimo tikėtis būtų labai naivu, net jeigu šioks toks draminis aspektas yra suteikiamas jaunai įgulai liūdint dėl artimųjų likimų. Serialas gali tapti įdomiu veiksmo filmu kas savaitę, kuris pakeistų nuostabųjį „Last Resort“, tik įkvepiančių kalbų galėtų būti kur kas mažiau, nes su dialogais čia yra labai prastai. Vasarai tokie galvos neapkraunantys įdomūs serialai yra pats tas. Ir jeigu tarp aktorių yra Adamas Baldwinas, galit būti tikri, kad labai blogai tikrai nebus.

TYRANT (YouTube, IMDb)
Iš kariniais konfliktais pasižyminčios arabų valstybės jaunystėje išvykęs ir Amerikoje 20 metų gyvenęs diktatoriaus sūnus gauna kvietimą atvykti į sūnėno vestuves. Dėl sunkios vaikystės Baris pasiūlymą priima ne iš karto, tačiau galiausiai grįžta į tėvynę su žmona ir dviem vaikais.

Jau prieš metus buvo kalbėta, kad pirmąją „Tyrant“ seriją režisuos Angas Lee, kuris galiausiai pasitraukė iš projekto. Jį pakeitė keturių Hario Poterio dalių režisierius Davidas Yatesas, ir vizualiąja prasme pilotinė serija atrodo tikrai kokybiškai. Yra suderinamas ir prabangos, ir skurdo rodymas, ne per daug žaidžiama su kraštovaizdžiu, ir per daug negalvojant viskas atrodo labai gražiai.

Subtilumas nyksta pradedant gilintis į siužetą. Scenaristai į pirmąją seriją bando sukišti viską, ką galima pamatyti bet kokiame su arabų šalimis susijusiame filme ar seriale. Amerikietiškos kultūros nekentimas (šįkart - tragikomiškoje situacijoje), griežtos tradicijos, atskirtis tarp diktatorių ir visuomenės, perspaustas vaikų žavėjimasis prabanga yra suprantami ir reikalingi dalykai, bet „Tyrant“ juos pateikia labai tradiciškai, tarsi atsižymint ties kiekvienu punktu.

Du aspektai išsiskiria labiau nei kiti. Pirmas yra labiau logistinis, kadangi visi serialo veikėjai kalba angliškai (nors ir su laužytu akcentu, kas galvą sujaukia dar labiau). FX televizijos „The Americans“ pusė dialogų vyksta rusų kalba, kas tik prideda autentiškumo ir subtitrai tokiose vietose nepamaišo, bet serialo žiūrėjimui ilgainiui tai nemaišo.

Kita problema yra moterų pateikimas. Vėlgi, moterų padėtis arabų valstybėse yra suprantama, tačiau čia eilinį kartą nusileidžiama į tradicinius stereotipus. Vyrai veikėjai čia yra apibrėžiami tik kaip blogi arba geri, ir jų veiksmai su moterimis siužetui nieko neprideda, o estetinį serialo vaizdą gadina. Subtilumo scenarijuje yra labai minimaliai (nors galutinai įsitikinau, kad visi arabai slapta yra gėjai. Per daug ženklų į tą pusę).

Visgi „Tyrant“ yra tas serialas, kuris į gerąją ar į blogąją pusę persisvers ilgainiui, nes pirmoji serija turi įvairių elementų. Konfliktai tarp genčių turi potencialo, o veikėjus kol kas galima pakreipti bet kuria linkme, nes pirma serija jų tinkamai neapibrėžė. Šiaip „Tyrant“ gali tapti tuo neutraliu serialu, kuris tarytum užgriebia labai aktualią temą, bet su ja nesiima jokių rimtesnių veiksmų, kas kokybei gali stipriai pakenkti. Po kelių savaičių bus aiškiau.

THE LEFTOVERS (YouTube, IMDb)
Vieną dieną iš niekur nieko dingsta du procentai (140 milijonų) viso pasaulio žmonių. Po trijų metų visuomenė vis dar neturi jokio supratimo, kas nutiko tą dieną.

Panašu, kad ir neturės. Ironiška, kad serialą, sukurtą pagal to paties pavadinimo knygą, kartu su romano autoriumi ekranizuoja serialo „Dingę“ kūrėjas Damonas Lindelofas. Kai ankstesnis jo projektas buvo pastatytas ant klausimų ir atsakymų, šiame visi veikėjai gyvena nežinioje ir yra visiškai apsipratę, jog paslaptingo reiškinio priežasties niekad ir nesužinos.

Pagrindinis serialo veikėjas Kevinas tragedijos buvo paveiktas stipriai, nes dėl to jis prarado žmoną ir atitolo nuo vaikų. Atrodo, kad seriale jis yra vienintelis įprastai mąstyti bandantis veikėjas, siekiantis nedideliame miestelyje išsaugoti civilizuotumą. To prireikia dėl paslaptingo kulto, kurio nariai yra davę tylos įžadus ir terorizuoja atskirus žmones, o masiniuose susibūrimuose ragina tiesiog priimti likimą ir neieškoti atsakymų.

„The Leftovers“ yra vežamas tuo, kad visus žmones kankina nežinia. Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad trys prabėgę metai gali priversti susitaikyti su aplinkybėmis, tačiau atsakymų neturėjimas visus ir gąsdina. Žmonių dingimas buvo visiškai nepaaiškinamas dalykas, ir tai reiškia, kad viskas gali pasikartoti dar kartą, Nuolatinis nerimas veikėjų akyse tik dar labiau prisideda prie niūrios serialo atmosferos.

Jeigu tik turite galimybę, nežiūrėkit šio serialo vienu prisėdimu, nes tai gali nuvaryti į depresiją. Jokie veikėjai (išskyrus nebent paauglius, kurių veikla čia eilinį kartą yra pateikiama su ypatingu banalumu) čia nėra laimingi, visi buvo paveikti tragedijos (dėl ko serialas iš dalies yra aliuzija į rugsėjo 11-ąją), ir niekas dabar neranda sau vietos. „The Leftovers“ pagrindinė jėga ilgainiui ir bus veikėjai, kurie šį antgamtinį reiškinį siekia priimti įvairiausiais būdais, tik vieniems sekasi geriau, kitiems - blogiau. Tai gali būti tas serialas, kuriame visus veikėjus paveikiantis neįprastas reiškinys yra suprantamas realistiškai ir kur veikėjų veiksmai bei reakcijos yra kur kas svarbiau nei bendras siužetas, ir kol kas tai atrodo labai įdomiai.

O ką apie šią vasarą pasirodžiusius serialus manote jūs?

5 komentarai:

 1. the last ship ir dominion sudomino labiausiai... kiti kažkaip nelabai traukia,net nežinau ar verta mėgint... o tu visus žiūri?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Visų serialų antras serijas pažiūrėjau. Dominion kiek silpniau pasirodė, Tyrant po antros serijos išvis nesiruošiu tęst, o The Last Ship toliau daro tą patį, ką ir pirmoj. Jeigu patiko pirma serija, patiks ir toliau.

   Panaikinti
 2. Ačiū už išsamią naujų serialų apžvalgą.

  AtsakytiPanaikinti
 3. True Detective 2014m. neblogas serialas.

  AtsakytiPanaikinti
 4. THE LEFTOVERS - niūrus, bet užkabino.

  AtsakytiPanaikinti