Puslapiai

2014 m. rugpjūčio 14 d., ketvirtadienis

Breaking Bad. Trečias sezonas. I.F.T./Green Light

Šioje apžvalgoje yra atskleidžiamos svarbiausios dviejų pavadinime pateiktų „Breaking Bad“ serijų detalės ir aptariami iki šių serijų įvykę įvykiai. Apžvalgoje nėra kalbama apie įvykius, kurie seriale dar įvyks, taip užtikrinant „Breaking Bad“ dar nemačiusių žmonių saugumą ir apžvalgų objektyvumą.

Trečias sezonas. Trečia serija. I.F.T.

I fucked Ted. - Skyler

Dėl to, kad „Breaking Bad“ visuomet buvo itin konkretus serialas, dialogai čia užimdavo labai svarbią vietą. Jie būdavo aiškūs ir dažniausiai išreiškiantys tai, kaip veikėjai jaučiasi šiuo momentu, kas kartu žiūrovams parodydavo tai, kokie atviri yra ekrane matomi žmonės. Net ir serijoje „I.F.T.“ viskas prasideda scena su praeitame sezone mirusiu Tortuga, kuris visiškai nepažįstamam žmogui pasako žodžius („There are two kinds of men in this world: those who drink, and those who pour.“), kurie dar kartą parodo, jog „Breaking Bad“ scenaristai labai kruopščiai apgalvoja, ką jų veikėjai gali sakyti.

Būtent todėl seriale, kuriame žodžiai turi tokią didelę galią, tyla sukelia įspūdingą efektą. Keliolika minučių trunkančios scenos Vaitų namuose pagrindinis koziris yra būtent veikėjų nekalbėjimas. „I.F.T.“ prasideda lygiai ten pat kur ir baigėsi praėjusi serija, kuomet Voltas, neturėdamas jokio supratimo, kad ką tik galėjo būti nužudytas, tvarkosi namuose, iš kurių neseniai buvo išvytas. Pamačiusi vis dar esamą vyrą Skailer tiesiog pakvaišta ir galutinai supranta, jog jo atsikratyti jai nepavyks.

Abu sutuoktiniai žino, kad teisinės galios vienas prieš kitą jie neturi. Skailer ir Voltas dar nėra išsiskyrę, teoriškai tai yra Volto namas ir iš jo jis negali būti išvarytas, ką Vaitams puikiai paaiškina atvykę policijos pareigūnai. Pastarųjų belaukiant ir pasirodo visa „Breaking Bad“ galybė, kuomet kone realiu laiku yra rodomi svetainėje sėdintys Vaitai ir kuomet Skailer panikuoja neišleisdama jokio garso, o Voltas tampa šikniumi, kuris apsimeta, kad nieko čia neįvyko ir laimingai taiso mokinių darbus.

Į Volto pusę galiausiai stoja ir Flinas, kuris dar kartą aprėkia motiną už tai, kad ši neteisingai elgiasi su tėvu (Voltas sūnų bando raminti, bet ne taip stipriai, kad žiūrovai nesuprastų, jos jis mėgaujasi kenčiančia žmona). Skailer savo namuose yra viena prieš du vyrus, kurių vienas yra pavojingas nusikaltėlis ir kuris supratęs, kad naktį jo niekas neįleis į tualetą, nusprendžia pasitvarkyti virtuvės kriauklėje. Per visas Vaitų scenas yra pratariami vos keli žodžiai, bet dėl Annos Gunn ir Bryano Cranstono vaidybos jų užtenka tam, kad žiūrovai suprastų, jog Voltas niekada neprivers kitų žmonių mylėti jo per prievartą.

Tylos tema tęsiasi ir su Džesiu, kuris, nepaisant to, kad iš tėvų nusipirko namą, yra puolęs į gilią depresiją, o depresuoti žmonės kalbėti nebūna linkę. To nelabai supranta Solas, kuris pas Džesį atvyksta siekdamas šį paraginti įkalbėti Voltą toliau imtis stebuklingo produkto gamybos, nors Džesiui tai yra paskutinis rūpimas dalykas. Net jeigu jis atsikratė priklausomybės nuo narkotikų, reabilitacija jam nepadėjo susitvarkyti su Džeinės mirtimi. Kiekvieną laisvą minutę jis praleidžia skambindamas į mylimosios telefoną tam, kad išgirstų jos balsą, ir jau vien iš to galima suprasti, kokio lygio depresija tai yra. Tai pakeitė tik supratimas, kad Džeinės telefonas buvo atjungtas, ir Džesis savo problemų su nameliu ant ratų nuvyko slėpti į dykumą.

Galima sakyti, kad tyla yra netgi viso šio sezono pagrindinė tema. Tuo artimiausiomis savaitėmis bus galima įsitikinti dar labiau, bet šį kartą užtenka ir meksikiečių pavyzdžio. Niekada nekalbantys pusbroliai iš senelių prieglaudos paima tik varpelį bendravimui naudojantį Tiją ir nuvyksta į susitikimą su Gusu. Tikrųjų pastarojo žmogaus galių mes dar negalėjome pamatyti, bet jo šaltumas scenoje, kuomet prieš jį sėdi galingiausi narkobaronai ir du žmogžudžiai, jau yra šioks toks indikatorius. Šioje vietoje tampa aišku, jog pusbroliai į Albukerkę atvyko keršyti dėl Tuko mirties ir tai, jog Heisenbergo produktas jau plinta ir už sienos, juos dar labiau skatina. Ironiška, kad Volto gynėju tampa žmogus, kuris jam kelis kartus grasino, bet čia kaip ir su Solu - jeigu klientas geras, dėl jo galima padaryti viską.

Panašia logika vadovaujasi iš Skailer advokatė, kuri sužino apie blogus Volto darbus ir yra pasiryžusi jį įduoti, bet Skailer to neleidžia. Šiai grįžus namo Voltas jai parodo visus pinigus, kuriuos uždirbo siekdamas gerovės savo šeimai, bet Skailer ir vėl nereaguoja. Ji yra pasimetusi, sugniuždyta ir negalinti patikėti šiuo metu vykstančiais įvykiais, ir pagalbos eina pas vienintelį ją suprantantį žmogų - Tedą. Tai yra labiau Skailer maištavimas nei noras apgauti vyrą su kitu žmogumi, tačiau tai esmės nekeičia. Legendinė serialo citata yra paskutiniai šios serijos žodžiai, kurie galutinai sugriauna Vaitų šeimos gyvenimą.

Kitos mintys

  • Silpniausia serijos vieta yra Henko siužeto linija, kuomet jis iš niekur nieko tiesiog pradeda muštynes bare. Serialas jau rodė tai, jog vyrą paveikė ir Tortugos sprogimas, ir problemos su sveikata, bet dabar, kuomet daugelis problemų jau buvo pasitraukusios iš Henko gyvenimo, toks išsiliejimas atrodo kaip nepagrįstas bandymas kažką įrodyti. Ką - neaišku.

Trečias sezonas. Ketvirta serija. Green Light

I do not believe fear to be an effective motivator. - Gus

Serijoje „Green Light“ Voltas yra atleidžiamas iš darbo už tai, kad per pamoką nebendrauja su mokiniais, o yra nugrimzdęs į gilias svajones. Kaip suprantame vėliau, didžiausia paskata vyro atleidimui tapo jo bandymas pabučiuoti mokyklos direktorę, tačiau dabar susikoncentruokime į Volto elgesį pamokoje. Į įprastus mokinius nepanašūs vaikai ilgą laiką žiūri į savo mokytoją, kuris žiūri į vieną tašką ir tyli, kas iš pirmo žvilgsnio atrodo kaip mąstymas apie ateitį, ir tai atrodo visiškai logiška, nes Volto gyvenimas dabar sujauktas. Tik ši serija mums parodo, kad vyro veiksmai yra mažiausiai suplanuoti iš visų įmanomų.

Jau ir taip chaotišką dabartinę Volto situaciją dar labiau suvelia Skailer, kuri praneša, jog pagaliau išpildė savo norą permiegoti su Tedu. Žiūrint „I.F.T.“ ir šią seriją vieną po kitos kiek nemalonų jausmą sukelia tai, jog praėjusioje serijoje plaukianti ir nulį emocijų rodžiusi Skailer šįkart, kaip girdime iš Solo padaryto įrašo, yra tiesiog pasiutusi ant Volto ir grasina jam visais įmanomais būdais, o šis atsikerta atgal. Kita vertus, tokie vis dar esamų sutuoktinių veiksmai yra logiški, nes Volto išjudinimui reikėjo labai nedaug, o Skailer tikėjosi, kad tai jį galutinai pastūmės link skyrybų.

Atsitiko priešingas variantas. Vyras, kuris fiziniu būdu vis dar bando apsimetinėti, jog gyvena laimingoje santuokoje, nusprendė atkeršyti tam, kuris pasivogė jo moterį. Voltas nuvyksta pas Tedą, kuris savo darbe eilinį kartą nieko neveikia, ir pačiu komiškiausiu būdu (pasiėmęs įspūdingo dydžio vazą) bando išdaužti Tedo kabineto langą, nes su blogais žmonėmis pasikalbėti juk reikia. Voltas pakenkia (eilinį kartą) nebent Skailer, kurios bendradarbiai dabar sužino ir apie moters išprotėjusį vyrą, ir apie romaną su darbdaviu, kas prestižo nepakelia.

Apsauginių išvytą Voltą iš dar vienos nelaimės išgelbėja Maikas, kuris, su Solu pasiklausęs Vaitų barnio, vyrą nuveža pas advokatą. Nepaisant viso chaoso, Voltas dar nėra praradęs viso racionalaus proto ir nesunkiai sumeta, kad Maiko atvykimas nebuvo atsitiktinumas ir kad Solas klausosi jo ir žmonos pokalbių. Tai vyro toli gražu nesužavi ir jis visais įmanomais būdais aprėkia advokatą, šį iš karto atleisdamas ir palaidodamas paskutines viltis, jog jis dar gali grįžti į metamfetamino gaminimo verslą. Sunkiausioje gyvenimo situacijoje Voltas susipriešina su visais įmanomais žmonėmis, o tų, kurie vis dar buvo vyro draugai (net jeigu tik dėl pinigų), patarimus jis absoliučiai ignoruoja, taip likdamas vienui vienas, ir jį palaiko nebent nieko nesuprantantis sūnus.

Tuo tarpu nebiologinis Volto vaikas bando tęsti savo mokytojo tradicijas ir savarankiškai gamina metamfetaminą, kas, be jokio siurprizo, tą patį mokytoją dar labiau supykdo. Jau buvom kalbėję apie tai, koks perfekcionistas yra Voltas, ir dabar jo gyvenimas griūna būtent dėl to, kad joks žmogus jo aplinkoje nežaidžia pagal paties Volto sugalvotas taisykles. Vyro receptas yra dalykas, kuris jį pakėlė iki didžiausių gyvenimo aukštumų (ir numetė iki žemiausio taško, bet to jis nesutinka pripažinti), o tokiais dalykais dalintis su kitais žmonėmis jis net nesiruošia.

Būtent čia Gusas įžvelgia potencialią skylę, pro kurią gali pralįsti. Gusui, kaip ir Solui, Voltas yra reikalingas kaip pelningiausias klientas, tačiau tokioje gyvenimo stadijoje jį priversti dirbti yra neįmanoma, o be Džesio, su kuriuo ką tik susipyko, jis nedirbtų juo labiau. Todėl Gusas, su kuriuo susitikimą suplanavo Džesis, nusprendžia pastarajam už tokį patį produkto kiekį duoti tik pusę pinigų, o kitą pusę duoti Voltui. Iš pirmo žvilgsnio šis planas yra labai keistas, nes jeigu jis ką nors ir padarys, tai tik dar labiau supykdys Džesį Volto atžvilgiu. Tik Džesis privalės pykti ant Volto akis į akį, kas reiškia, jog jie privalės atsidurti vienoje vietoje. Gusas yra psichologijos ekspertas, ir gali būti, jog jo planas šį kartą visai gali pavykti.

Kitos mintys

  • Nepaisant to, kad Skailer džiaugiasi Voltui pranešdama apie tai, jog susitikinėja su Tedu, būdama su šiuo vyru ji didelio džiaugsmo nejaučia. Pasimylėjimas jai iš pirmo žvilgsnio yra tik mechaniškas dalykas, reikalingas išlaikyti Voltą piktą. Tik Tedui kalbantis su ja paaiškėja, jog Skailer nėra pratusi prie paprastų pašnekesių - vyras ją sugeba ir prajuokinti, ir atvesti į šiokį tokį protą. Gali būti, jog Skailer šį romaną pradėjo labiau iš reikalo nei iš meilės Tedui, bet dabar viskas perauga į kažką rimtesnio.
  • Protingiausio šios savaitės ėjimo titulas priklauso Džesiui, kuris nusprendžia už degalus susimokėti metamfetaminu, nes tokie sprendimai pasekmių juk negali turėti. Tai duoda peno Henkui, kuris jau visiškai lipa ant kulnų Heisenbergui ir, susitikęs su keliais keistais liudininkais, prispaudžia degalinės darbuotoją. Henkas sužino apie namelį ant ratų ir tik laiko klausimas, kada jis prisikas prie Džesio, prie ko ši istorija ir veda, bet ji vis dar kabina emocines Henko problemas. Tai yra sujaukta siužeto linija vien dėl to, kad ji neturi jokio konkretumo, kas „Breaking Bad“ niekad nepadeda. Henkas atsisako būti paaukštintas pareigose, nenori kalbėtis su Gomezu, o Marie šiame sezone išvis yra dingusi. Henkas, kaip ir Voltas, yra likęs visiškai vienas, tik storuliui užgniaužti emocijas nelabai sekasi.
Namų darbai: s03e05 - Mas / s03e06 - Sunset

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą