2014 m. rugpjūčio 10 d., sekmadienis

Nepakartojamos serijos #3: šedevrai, gimstantys neturint pinigų

Labai dideliai daliai žmonių serialai asocijuojasi su bendru vaizdu - su dešimtimis ir šimtais serijų, sudarančių nuomones apie veikėjus ir bendrą serialo stilių, dažnai praleidžiant smulkesnius momentus. Ypač šiomis dienomis, kuomet itin išpopuliarėjo serialų žiūrėjimo maratonai, kai visas sezonas yra peržiūrimas per dieną, žmonės praleidžia atskirų serijų genialumą ir nemato darbo, kuris į jas būna įdedamas. Rubrika „Nepakartojamos serijos“ yra skirta tam, kad atkreiptų dėmesį į labiausiai išsiskiriančias serialų serijas neatskleidžiant svarbiausių siužeto detalių jose.

Jei dar nežinote, televizijos serialų biudžetas dažniausiai būna mažesnis negu filmų. Kino industrijoje studijos, kaip ir kanalai televizijoje, kuria ir platina filmus, tačiau tų projektų nešamas pelnas būna labai aiškus ir apibrėžtas. Televizijoje tikslios pinigų sumos, kurią per reklamas atneša vienas ar kitas serialas, negali apibrėžti net vadovai, kas dažnai reiškia tai, jog serialams biudžetai būna paskirstomi ne visiškai tolygiai ir pagal poreikius. Būtent todėl didžiausi serialai dėl scenaristų užmojų pradeda kentėti dėl biudžeto stygiaus ir privalo verstis iš padėties, kadangi televizijoje staigūs pinigai niekad neateina. Ir tame nėra nieko blogo.

Kai serijos (dažnai - viena per sezoną, kartais kelios, dažniausiai - nei vienos per visą serialą) būna kuriamos vienoje patalpoje ar aplinkoje ir tik su pagrindiniais serialo veikėjais be jokių statistų, būtent tada būna patikrinamas serialo kūrėjų sumanumas. Butelinėmis serijomis (bottle episode) vadinami kūriniai (nes žinot, viskas vyksta kaip butelyje, tai pasidžiaukit atspėję metaforą) visuomet sustabdo siužeto judėjimą pirmyn ir nagrinėja svarbius santykius tarp veikėjų. Apačioje ir pateikiu savo mėgstamiausias matytas butelines serijas. Jeigu apie jas skaitysite internete, pamatysite, kad daugelis panašių sąrašų neapsieina be šių serijų, kas dar kartą patvirtina, kad kokybiškai sukurti tokius kūrinius yra neįtikėtinai sunku.


Friends. s03e02 - The One Where No One's Ready

Pradėjus domėtis televizija man vienas sunkiausiai suprantamų dalykų buvo tai, kad situacijų komedijos dažnai viršija savo iš anksto nustatytą biudžetą. Atrodo, juk jie niekad neina į lauką, neturi veiksmo ir pinigus veikiausiai tik plauna. Bet kai sužinojau apie statistus, atskirų patalpų statymus ir dekoracijas, personalą, judėjimą iš vienos studijos į kitą bei dėl to augančias aktorių algas, supratau, kad tai yra visai tikėtinas dalykas. Trečio „Draugų“ sezono serija „The One Where No One's Ready“ nenaudoja šių brangių elementų. Dėl vis augusių serialo sąnaudų visas veiksmas vyksta tik Monikos bute, čia vaidina tik pagrindinis aktorių šešetas ir nei sekundei nėra pasitraukiama iš šios vietos (išskyrus pačią pabaigą). Serija yra nuostabi savo scenarijumi, kai Rosas visus skubina ruoštis jo svarbiai kalbai, o visi tik dar labiau tempia laiką. Viskas čia yra paprastumo viršūnė, kurios rezultatu tampa konfliktai tarp veikėjų, išspaudžiantys geriausią auksinių „Draugų“ laikų komediją. Dramos nėra per daug, nebent ja laikytumėte draugišką pyktį tarp veikėjų, tačiau Monikos išgyvenimas dėl sunkaus išsiskyrimo neleidžia serijai tapti vien kvailiojimu. Viskas slypi tiesiog originalume.

Masters of Sex. s02e03 - Fight
Dvi savaitės. Tiek laiko praėjo nuo šios serijos pasirodymo ir nors neturėčiau teisintis kodėl taip greitai ją įtraukiau į šį sąrašą, pabandysiu. „Fight“ ne tik iš karto tapo mano mėgstamiausia šių metų serija kol kas, tačiau ir labai pastebimai padėjo visam „Masters of Sex“ serialui. Siužetas čia nėra sudėtingas - pagrindinė veikėjų pora visą laiką praleidžia viešbučio kambaryje, o tuo metu televizorius rodo bokso mačą. Serija yra labai panaši į neabejotiną „Mad Men“ viršūnę „The Suitcase“, tačiau „Masters of Sex“ čia turi pranašumą. Ilgai judintas ir pagaliau prieitas rimtesnis santykių tarp Bilo ir Virdžinijos demonstravimas net jeigu ir patenkino serialo tikslą, nelabai paaiškino dėl ko šie žmonės vienas kitą taip traukia. Negana to, jie šito dalyko nesuprato ir patys. „Fight“ yra kruopščiai sukonstruota serija, kuomet per Bilo bandymus Virdžiniją mokyti bokse naudojamų manevrų, per jos reakcijas ir per neįpareigojančius dialogus ir veikėjai, ir žiūrovai pagaliau supranta, jog serialas su jais nejuokauja. Tai yra labai šviežia serija, tačiau tai, kokio aukšto lygio yra „Masters of Sex“, ir tai, kaip ji pakeitė visą serialą, man niekaip neišeina iš galvos.

Breaking Bad. s03e10 - Fly
Istorija apie „Fly“ kūrimą yra girdėję ir žmonės, kurie šiaip televizijos užkulisiais per daug nesidomi. „Breaking Bad“ biudžetas dėl nedidelio AMC kanalo buvo gana menkas ir tuomet, kai serialui prireikė įrengti itin aukšto lygio slaptą laboratoriją, įvairūs prietaisai sąlygojo įspūdingo dydžio sumą, kurią atpirkti reikėjo gana greitai. Vince'as Gilliganas ir jo komanda tokias išlaidas pateisino sukurdami seriją, vykusią išskirtinai toje laboratorijoje. Ir dramine prasme „Fly“ yra šedevras. Serija vyko metu, kai pagrindinis serialo duetas - Džesis ir Voltas - dažnai pykdavosi. Pats Voltas savyje laikė žiaurias paslaptis, o Džesis kentėjo dėl artimo žmogaus praradimo. Serija yra sukurta apie tai, kaip laboratorijoje Voltas ilgą laiką gaudė musę, galinčią užteršti jų gaminamą metamfetaminą, tačiau per savo vaikiškus poelgius jis išvedė iš kantrybės ir Džesį. Negalėdami niekur judėti jie kalbėjosi apie įvairiausius dalykus, apie Džesio praradimus ir Volto negalėjimą kalbėtis su šeima atvirai bei atskleisti to, ką jis daro dėl jų. „Fly“ dėl savo „Breaking Bad“ apžvalgų žiūrėjau visai neseniai, ir nors detaliau viską paaiškinsiu apžvalgoje, serija mane nustebino tuo, kiek ji yra susijusi su paskutiniosiomis serialo serijomis, suteikiant jai dar daugiau svaros ir veikėjų, ir paties serialo kontekste. Tiesa, Riano Johnsono (būsimo „Žvaigždžių karų“ režisieriaus) režisūra „Fly“ pavertė ir viena gražiausių viso serialo serijų, kas verčia pagalvoti, ar vizualieji efektai buvo tokie pigūs, kad seriją kurti apsimokėjo. Bet čia jau ne mums rūpintis.

Community. s02e08 - Cooperative Calligraphy
Antras „Community“ sezonas yra įvardijamas kaip serialo viršūnė ir tai yra logiška. Kai pirmaisiais metais žiūrovai buvo po truputį supažindinami su keista serialo dinamika, antrajame santykiai tarp veikėjų bei pagrindinis „Community“ humoro šaltinis - populiariosios kultūros diskutavimas - į trasą ėjo pilnu pajėgumu. „Cooperative Calligraphy“ veiksmas vyksta išskirtinai studijų kambaryje, o Anė visą grupę priverčia niekur neiti tol, kol nebus atrastas jos rašiklis. Kaip ir įprasta, tokia situacija į paviršių iškelia visas svarbiausias veikėjų savybes ir priverčia juos elgtis natūraliai, neslepiant savo jausmų, taip įaudrinant dar daugiau konfliktų. Pridėkite ir tai, kad tradiciniu „Community“ stiliumi veikėjai nepamiršta su savo mintimis nuklysti į visiškas lankas arba tai, kad Abedas vis kartoja, jog jie yra atsidūrę butelinėje serijoje, ir gaunate vieną iš daugelio „Community“ šedevrų. Kaip ir su visomis tokio stiliaus serijomis, jos vienos žiūrėti nerekomenduočiau niekada vien dėl veikėjų nepažinojimo (ir dėl to, kad pirmieji „Community“ sezonai yra auksas), tačiau ištikimiems serialo žiūrovams tai yra kažkas nuostabaus. O į tai serialai ir taiko.

Battlestar Galactica. s03e09 - Unfinished Business
Prieš pradėdamas turiu pasakyti, kad „Unfinished Business“ iš „Battlestar Galactica“ fanų pusės sulaukia dviprasmiškų atsiliepimų. Seriją arba myli, arba nekenčia. Man ji yra mėgstamiausia serialo valanda iš visų, taip kad objektyvumą pritaikykit savo nuožiūra. Ji kartu ir nėra tokio lygio butelinė serija kaip visos kitos dėl to, kad jos veiksmas ne vieną kartą peršoka iš aiškiai apribotos vietos į platesnes teritorijas, tačiau pagrindinis veiksmas vyksta būtent bokso ringe (panašumų su anksčiau aprašytu „Fight“ irgi yra). Man pačiam „Battlestar Galactica“ buvo tiesiog smagus chaosas, dažnai ėsdavęs nervus, bet kartu ir plėtodavęs įdomias temas. Ši serija yra paskirta veikėjų tarpusavio konfliktams, kai vienas po kito jie mušasi bokso ringe kartu su praeities scenomis rodant, dėl ko jie taip nori išsilieti. Seriją lydi labai stipri muzika ir agresyvus montažas, keliant įtampą iki pat serijos galo, tačiau ją baigiant ne fizine, bet emocine kulminacija. Nuolat nežinioje gyvenantiems serialo veikėjams, kaip ir žiūrovams, to reikėjo kaip vandens.

Gerbtinos serijos: The Sopranos (s03e11 - Pine Barrens), The West Wing (s02e18 - 17 People), Firefly (s01e08 - Out of Gas)

O kokios butelinės serijos didžiausią įspūdį paliko jums?

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą