Puslapiai

2014 m. spalio 9 d., ketvirtadienis

Breaking Bad. Ketvirtas sezonas. Shotgun/Cornered

Šioje apžvalgoje yra atskleidžiamos svarbiausios dviejų pavadinime pateiktų „Breaking Bad“ serijų detalės ir aptariami iki šių serijų įvykę įvykiai. Apžvalgoje nėra kalbama apie įvykius, kurie seriale dar įvyks, taip užtikrinant „Breaking Bad“ dar nemačiusių žmonių saugumą ir apžvalgų objektyvumą.

Ketvirtas sezonas. Penkta serija. Shotgun


This genius of yours, maybe he's still out there. - Walt

Jeigu gyvenimą tvarkysime pagal tai, ko mus išmokė populiarioji kultūra, viena svarbiausių šio tipo pamokų bus tai, jog turėti mylimus žmones yra pavojinga. Veiksmo ir psichologinių filmų yra daug, pavojingų situacijų juose yra dar daugiau, tačiau dažniausiai viskas susiveda į du pasirinkimus - arba grasina tau, arba tavo artimiesiems. Kai žmogus dedasi nesirūpinantis gyvenimu ir neturintis ko prarasti, jo paprasti grasinimai neveikia ir blogiukai visada - visada - pasisuka į herojaus aplinką. Tik kūriniams su tokiais poelgiais prašauti praktiškai neįmanoma. Visa tai yra užkoduota žmonių psichologijoje ir apsimetinėjimu šia prasme niekas negali apkaltinti.

Šią žmonių savybę puikiai žino Gusas. Kiekvienas didelės imperijos (ar narkotikų, ar valstybės prasme) valdovas privalo būti kur kas stipresnis psichologiškai nei fiziškai, net jeigu pastarosiomis serijomis Gusas pademonstravo abu šiuos aspektus. Jis suprato, kad Voltą palaužti nėra sunku. Jį reikia nestipriai išmušti iš vėžių ir padaryti kažką, kas kardinaliai skirtųsi nuo jo paties iš anksto sugalvoto plano. Pirma dalis jau buvo padaryta - kai Gusas ramiai sureagavo į Geilo nužudymą ir nekreipė dėmesio į Volto pateiktas sąlygas tolimesniam jo darbui, vyras jau tuomet stipriai pakriko.

Dabar Gusas ėmėsi veikti Voltą ne tiesiogiai, o per Džesį. Per žmogų, kuris Voltui dabar rūpi labiau nei jo paties tikroji šeima, ir dėl kurio jis galėtų padaryti nesuvokiamus dalykus. Jau pati serija „Shotgun“ prasideda nerealiu greičiu per miestą lekiančiu Voltu, pasiryžusiu nužudyti Gusą. Jo mylimų žmonių hierarchija tampa aiški jam lekiant ta mašina, kai jis nenori galimai paskutinę savo gyvenimo minutę praleisti su biologine savo šeima ir jiems tik paskambina pranešti apie begalinę meilę, o pats lekia keršyti dėl kažkur pradingusio Džesio. Tiesa, planas, kaip ir turėtų būti, neišdega, nes Gusas vykdo savo pažadą, jog daugiau niekada neleis Voltui jo pamatyti. Galų gale, viskas tuo metu buvo apskaičiuota - ir Volto elgesys, ir Džesio buvimo vieta, ir Guso saugumas. Voltui šiek tiek palengvėja, jog jis dar išliko gyvas, bet kartu ir neramina tai, jog jo partneris dabar gali kažkur griovyje gulėti negyvas.

Pasirodo, kad yra visiškai atvirkščiai. Jį vis dar po dykumą vežioja Maikas ir su juo pasikalbėjęs Voltas, sužinojęs, kad Džesis yra absoliučiai apatiškas ir nekreipiantis dėmesio į savo ateitį, supranta, kad ką tik vos nepadarė didžiausios gyvenimo klaidos dėl žmogaus, kuriam nerūpi jo paties gyvenimas. Nemažai žiūrovų savu laiku mąstė, jog Voltas turėtų jaustis panašiai, nes gyvenimas juk negali rūpėti įstatymus aukščiausiame lygyje griaunančiam ir vėžiu sergančiam vyrui, tačiau jis nori visus likusius savo metus nugyventi pilnai ir taip, kaip nori jis pats, ir nenutraukti jų anksčiau laiko. Voltas nėra visiškai vienpusiškas veikėjas, kurį galima būtų įsprausti vien į blogio ar gėrio rėmus, tačiau jis yra tas, kuris labiau saugosis nuo jam gresiančių pavojų, o Džesis, nužudęs Geilą ir praradęs labiausiai kada nors mylėtą žmogų, jau neturi dėl ko gyventi ir visą sezoną žiūrovams demonstruoja savo sumautą gyvenimą.

Tik mašinoje, kuomet Maikas su juo nekalba valandų valandas ir Džesis nežino, kur dabar keliauja, jis sunerimsta ir savotiškai pasiruošia pulti Maiką, net jeigu su raktais prieš ginklą nepašokinėsi. Galiausiai po ilgos tylos ir važinėjimų paaiškėja, jog Džesį Maikas pasiėmė būti savotišku jo pagalbininku renkant pinigus iš narkotikų pirkėjų, kas tuo pačiu užtikrina, jog Džesis nedarys kvailų dalykų savo laisvalaikiu. Čia yra ir vienas įdomiausių „Shotgun“ bruožų. Serija yra pilna ilgų ir lėtų scenų, papildytų su įtampą keliančia muzika ir potencialiai grasinančia idėja. Jų pabaigoje neįvyksta nieko baisaus, kas dažniausiai veikia į „Breaking Bad“ naudą, nes serialas savo siurprizais jau yra pasižymėjęs ir žiūrovai laukia kažkokios įspūdingos kulminacijos, tačiau tuo pačiu tokia taktika yra per daug piktnaudžiaujama, kuomet, panašiai kaip toje pasakoje apie nuolat meluojančius vaikus, po ilgesnio laiko tokiu žiūrovų apgaudinėjimu patikėti yra vis sunkiau. Visoje serijoje potencialiai grėsmingų scenų, nevedusių į niekur, suskaičiavau keturias, kas yra kur kas daugiau nei turėtų būti.

Visgi scenaristai šitą savo darbą veikiausiai irgi suprato, ir jau tuomet, kai galėjo sukurti dar vieną klišę, pateikė įtampos pilną momentą. Kai Maikas su Džesiu atvyksta į paskutinę jiems priklausančią vietą, lauke vieną likusį Džesį grasina užpulti du vyrai ir Džesis, žinodamas, kad privalo dengti save ir visą operaciją, per daug nedvejoja ir partrenkia abu užpuolikus. Džesis tampa didvyriu, tačiau, kaip sužinome serijos gale, visai ne dėl atsitiktinumo. Viskas vėl yra sugalvota Guso ir daroma dėl Volto, kad Džesiui tapus Maiko komandos dalimi Voltas liktų vienas ir negalėtų pats atlikti reikalingų operacijų, ir galiausiai pats suprastų, kad Gusas gali atimti iš jo patį stipriausią kozirį, laikantį ir patį Voltą, ir Džesį gyvais. Tai yra arti genialumo esantis planas, atimantis iš Volto visą galią, kurią jis savo mintyse tariamai buvo susikūręs.

Tai kartu priverčia jį pasisukti į savo tikrąją šeimą, taip dar kartą patvirtinant, jog kažkoks žmogiškasis kontaktas Voltui yra tiesiog privalomas. Kai pačių Vaitų namuose Skailer išgirsta Volto anksčiau įrašytą žinutę ji nesumeta, kad viskas buvo pasakyta dėl to, jog vyras lėkė į potencialią mirtį. Jai įstringa žodžiai, jog Voltas myli ją ir savo šeimą, ir kartu dėl to, kad jie ką tik suartėjo ir pasiekė pergalę nusipirkdami mašinų plovyklą, Skailer vyrą pamato dar kartą. Jiems tereikėjo bendro pomėgio, bendro tikslo, kad jie dar kartą suartėtų, ir tai, jog „Breaking Bad“ pirmosiomis ketvirto sezono serijomis ypač stengėsi parodyti, dėl ko Skailer tekėjo už Volto, dabar atsiperka tuo, jog jų meilės naktis neatrodo kaip atsiradusi iš niekur. Tai yra natūralus ir laipsniškas procesas, po kurio jie abu nesijaučia padarę klaidą.

Vaitai netgi sutaria, kad Voltas grįžtų namo ir tai dar labiau patinka Flinui, kuriuo stebisi tėvas, supratęs, kad per didžiausius nusikaltimus ir sūnumi tapusį Džesį praleido biologinio savo vaiko augimą. Akimirką atrodo, kad Voltas pamiršta savo problemas ir Džesį, tačiau, kaip visada, viskas sugrįžta jam prisigėrus Šreiderių namuose. Voltas, ką tik pajutęs ką reiškia grįžimas į normalią ir mylinčią šeimą, negali patikėti, kad jo gyvenimas gali grįžti į vėžes ir Henką vis dar veda ant teisingo kelio. Voltas negali pakelti to, kaip Henkas giria Geilą ir vadina jį genijumi, kai visi tokie nuopelnai turėtų būti nukreipti į Voltą. Jūs jau pamatėte beveik keturias dešimtis šio serialo serijų. Turėtumėte suprasti, kad „Breaking Bad“, kaip ir Voltas, normaliai funkcionuos tik pavojui esant arti, ne gyvenant niekuo neišsiskiriantį gyvenimą.

Kitos mintys

  • Voltas pasiekia savo, kai Henkas, galvojantis, kad pagavo tikrąjį Heisenbergą ir siekiantis pasitraukti iš policijos visam laikui, grįžta prie bylos ir ją analizuoja dar kartą. Šįkart jis supranta, kad veganas Geilas negalėjo valgyti nesveiko maisto, ir jūs jau galite žinoti, kad prisikasimas prie Guso nėra taip toli. Man ši siužeto linija, tiesa, labiau patinka dėl to, kad Henkas yra panašus į Voltą tuo, kad jiems abiems dirbant darbą, kurį jie myli, visos blogos mintys tiesiog pradingsta. Bylą analizuojantis Henkas dabar tampa geriausiu įmanomu vyru Marie, kas išeina į gerą abiems pusėms.
  • Iš Volto šioje serijoje yra atimama viskas, netgi galimybė laisvai veikti laboratorijoje. Matydamas, kad nesusitvarko su Džesio paprastai valdomais įrankiais, jis reikalauja grąžinti jo padėjėją, nors vietoje jo atvyksta Tairusas ir viską padaro pats. Voltas daugiau neturi jokių kozirių.

Ketvirtas sezonas. Šešta serija. Cornered

Someone has to protect this family from the man who protects this family. - Skyler

Serija „Cornered“ turi bene didžiausią koncentraciją citatų, kurios iki šiol yra kartojamos žmonėms iš karto užsiminus apie „Breaking Bad“. Kai pradedi gilintis kas slypi už tų citatų, supranti, kad niekas jų nesakytų realiame gyvenime. Čia galima būtų grįžti prie mano dažnai kartojamos minties, kad žmonės mene niekada neturi elgtis kaip tikrame gyvenime, bet dabar esmė be tame. Įsiklausius į citatas galima suprasti, kad netgi veikėjams nėra būdinga sakyti tokius dalykus, ir visgi tie žodžiai atlieka kitą funkciją. Jie yra skirti pateikti tiesą apie dabartinį veikėjų gyvenimą, kuris dabar yra sujauktas kaip reikiant.

Serijos pradžioje Volto rėžta kalba tuomet, kai Skailer jį paragino saugotis, yra turbūt labiausiai įsimintina per visą „Breaking Bad“ istoriją. „I am the danger“ ir „I am the one who knocks“ žino netgi vaikai. Šie žodžiai yra rezultatas to, kad Volto galvoje noras ištrūkti iš apsimetinėjimų verda jau labai ilgai. Praėjusioje serijoje, kuomet Šreiderių namuose Voltas išvadina Geilą kvailiu ir tuo pačiu paskatina savo svainį neapleisti paieškų bei toliau ieškoti legendinio metamfetamino gamintojo, yra ganėtinai rimta užuomina į dingusį norą slėptis. Jo nuopelnai dabar yra priskiriami paprastam padėjėjui, ir niekad kuklumu nepasižymėjęs Voltas to pakelti negali nei fiziškai, nei emociškai.

Vienintelė į šias užuominas dėmesį atkreipia Skailer, dėl savo meilės įprastoms teorijoms nusprendžianti į vieną vietą suvesti visus savo įtarimus ir gauti atsakymą apie dabartinę Volto būseną. Jos spėjimas nėra visiškai pro šalį - Skailer mano, kad jos vyras yra išsigandęs dėl savo saugumo ir nori, kad Henkas jį pagautų, kas iš pačios Skailer matytų įkalčių yra pakankamai logiška išvada. Bėda tame, kad Voltas šiuos dalykus sako ne dėl to, kad nori būti pagautas, o tiesiog todėl, jog nori būti gaudomas. Jis yra įsitikinęs, kad gali pergudrauti visus policininkus, ir pridėjus tai, jog gyvenime jį dabar persekioja vien blogi dalykai, tai padėtų jo emocinei būsenai.

Kitaip sakant, Voltas nori iššūkių ir pergalių. Net jeigu tos pergalės yra labai nedidelės, Voltas jų siekia vien dėl laimėjimo ir dėl savęs paskatinimo, ne dėl to, kad pasiektų įspūdingą rezultatą. Susipykęs su žmona (ir vėliau dar kartą pabandęs pasiaiškinti, jog pasikarščiavo, taip tik dar kartą pabrėžiant tarp jo ir Heisenbergo plonėjančią liniją) jis nuvyksta į neseniai įsigytą automobilių plovyklą, kurią nenoriai pardavęs Bogdanas yra dar labiau nepatenkintas gyvenimu nei Voltas, ir dabar įžeidinėja kiekvieną, kuris pasitaiko jo kelyje. Voltui tik to ir reikia - žmogaus, kurį jis pažįsta tik iš pavyzdingo savo gyvenimo etapo, ir kuris dabar iškart pastebėtų vyro pokyčius. Bogdanas pajunta Volto pyktį, kuomet po virtinės įžeidinėjimų jis yra paprašomas staigiai palikti plovyklą, o Voltas netgi neleidžia jam išsinešti pirmojo dolerio, kurį jis uždirbo pats. Voltas su juo paprasčiausiai nusiperka kolos. Milijonieriui dolerio nereikėjo - jam reikėjo pergalės, kurią pasiekė nesunkiai, o rezultatas vis tiek pakėlė moralę.

Apie pergalę galima kalbėti ir tuomet, kai Voltas nuperka šešiolikmečiui aiškiai per daug prabangią mašiną. Savo vaiko jis nepažįsta ir kaži, ar mašiną jis nupirko vien todėl, kad pradžiugintų sūnų. Jis nori pasiekti viršų prieš savo žmoną, kuri - ne visai netikėtai - rūpinasi ir dėl savo vyro, ir dėl visos šeimos saugumo, kas Voltui pamina savigarbą, nes jis aprūpina savo artimuosius ir jie dar drįsta juo nepasitikėti. Buvo kalbų, kad Volto noras pirkti mašiną yra per daug tipinis filmų manevras, kai turtuoliai pradeda taškytis pinigais negalvodami apie pasekmes. Aš į šitą dalyką žiūriu kiek kitaip, kai serialas aiškiai apibrėžė Volto gyvenimo neaiškumą, reiškiantį, kad jis yra pasimetęs ir nežino kaip kovoti prieš protingesnį savo bosą, ir atsigriebti jis gali nebent namuose ir tik prieš žmoną. Skailer į Volto kvailystes per daug dėmesio jau nekreipia ir su juo vėl bendrauja šaltai, taip dar kartą sukeliant aliuzijas į Vaitų situaciją prieš Volto operaciją, kai jie praktiškai nesikalbėjo, ir dabartinis santykių atšilimas jų gali būti palaikytas didele klaida.

Tas Volto maištavimas nesunkiai gali būti suprastas ir kaip noras išlaikyti savo biologinį sūnų praradus Džesį - tikrąjį savo mokinį. Džesis dabar kur kas daugiau laiko praleidžia ne su juo, o su Maiku, kuris vežioja jaunuolį po visas savo operacijas ir vis stabdo Volto darbą laboratorijoje. „Breaking Bad“ nebando visko užmaskuoti labai gražiai - Voltas nesunkiai sumeta, kad kažkas čia yra ne taip. Nepatikimu narkomanu anksčiau laikytas vaikinas negali iš niekur nieko tapti geriausiu pagalbininku nusikaltėliams be tinkamos priežasties. Voltas, su savo garsiąja kalba „It's all about me“, pasako tiesą, bet kartu ir supykdo Džesį, kuriam atsibodo būti genijaus pašonėje, o Maikas su Gusu leidžia jam jaustis reikalingam. Šioje vietoje, tiesa, netgi nekalbėčiau apie Voltą kaip apie žmogų, išnarpliojusį genialų Guso planą. Voltui reikia kažkokio kabliuko, leisiančio jam paaiškinti visus dabar jam vykstančius blogus dalykus, ir tai, jog kažkas yra sugalvojęs jį sužlugdyti, viską sustato į vietas labai patogiai.

Tuo tarpu Džesis dar kartą įrodinėja, kad net jeigu jam nelabai rūpi jo paties ateitis, darbą jis mėgsta daryti gerai ir iki galo. Jis supranta, jog Maikas jį kartu pasiima ne iš geros valios, o vien tam, kad nervintų Voltą, tačiau jis kartu nori pasirodyti galintis padaryti kažką naudingo. Pareiškęs, kad jis pažįsta narkomanus (ir išryškinęs tai, kad praktika yra svarbiau už teoriją, ko reikėtų pasimokyti Voltui ir Skailer), serijos pradžioje pavogto produkto atsiimti jis eina itin originaliais būdais, išviliodamas narkomanus iš namų kasant duobę ir veikiant juos per psichologiją, kas priverčia nusišypsoti ir emocijų neturintį Maiką. Visa kita tebūnie eina ne pagal planą, tačiau tikslas yra pasiekiamas. Džesis, net jeigu ir iš dalies suprasdamas, kad juo yra naudojamasi, džiaugiasi tuo, kad gali kitiems padėti, ir tapęs stipria grandimi pas Voltą sugrįžti jis jau nebenori.

Kitos mintys

  • Linksmiausia serijos dalis, be jokios abejonės, yra Volto bandymai įtikinėti skalbykloje dirbančias imigrantes, kad šios padėtų jam iškuopti laboratoriją. Taip, jis pats nenori ir negali vienas tvarkyti savo darbo vietos, tačiau tai kartu yra ir maištavimo priemonė, kai Gusas neduoda Voltui reikalingų įrankių, o šis verčiasi pats ir negali sulaukti jokių pasekmių. Na, šį kartą paskutinė plano dalis nenusiseka - valytojos deportuojamos, ir Voltas vėl sėdi be nieko.
  • Gusas turi rimtesnių problemų nei vien žaidimas su Voltu. Pasirodo, kad jie yra įsivėlę į karą tarp kartelių, kurį Maikas galėtų nesunkiai numalšinti, tačiau Gusas jam neleidžia. Iš jų yra vagiami narkotikai ir žudomi jų žmonės, ir bendram verslui tai toli gražu nėra į naudą.
Namų darbai: s03e07 - Problem Dog / s03e08 - Hermanos

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą