Puslapiai

2014 m. gruodžio 8 d., pirmadienis

„Scandal“: kostiumuotieji gladiatoriai - modernios televizijos pavyzdys

Tai yra bendra serialo apžvalga. Ją saugu skaityti ir tiems, kurie nėra matę nei vienos „Scandal“ serijos.

Kad žmonės žiūri serialus tam, jog bent trumpam pabėgtų nuo realybės, niekam nėra paslaptis. Stipriausios dramos dažnai primena tikras gyvenimo situacijas, grąžinančias blogus prisiminimus, tačiau jos daugiau būna skirtos pasinerti į kitą pasaulį. Mažai kas supranta, kad realybės vengia ne tik žiūrovai, bet ir tie žmonės, kurie kuria visų žiūrimą televiziją. Ką ir kalbėti apie dabartinės populiariosios kultūros supratimą iš televizijos vadovų pusės, kai visi reitingai (kurie yra vienintelis rodiklis televiziją maitinantiems reklamų užsakovams) yra apskaičiuojami tokiu pačiu būdu kaip ir prieš kelis dešimtmečius, t.y. skaičiuojant tik žmones, žiūrinčius serialus tik jų rodymo metu ir ignoruojant faktą, kad užimti žmonės kur kas dažniau dabar žiūri tik serialų įrašus.

Galiausiai būna nenuostabu, kad absoliuti dauguma serialų yra reklamuojami tradiciniais būdais (klipais televizijoje ar plakatais), o dabar geriausiai reklamai tinkanti platforma - internetas - lieka nepaliesta. ABC iš didžiųjų kanalų yra turbūt didžiausią dėmesį į šią problemą kreipianti televizija, nes „Dingę“ buvo tas serialas, kuris privertė daug ką suprasti, jog interneto vartotojai ir serialų žiūrovai yra kone sinonimiškos frazės. 2012 metais pasirodęs serialas „Scandal“ naudojasi panašia taktika, tačiau kartu demonstruoja viską, kuo turėtų pasižymėti šių dienų televizija ir jos projektai. Didžiausias pastarųjų metų ABC hitas televizijų vadovų turi būti išanalizuotas iki smulkmenų.

„Scandal“ kūrėja televizijoje sukasi jau seniai - Shonda Rhimes sukūrė seniai populiariausių viršūnėse esantį serialą „Grey's Anatomy“ ir kiekvieną televizijos sezoną prodiusuoja vis ką nors naujo. „Scandal“, tiesa, yra kažkas išskirtinio. Pagrindinė serialo veikėja yra Olivija (Kerry Washington), buvusi Baltųjų rūmų viešųjų ryšių specialistė, atvedusi prezidentą Grantą (Tony Goldwyn) į dabartinį jo postą, tačiau pasitraukusi iš jo štabo ir įkūrusi savo krizių valdymo firmą. Veiksmas vyksta Vašingtone ir niekada nenutolsta nuo politikos. Ir dėl to, kad pagrindinis Olivijos darbas visuomet siejasi su tuo, kad ji privalo padėti į skandalus įsivėlusiems politikams (iš to ir kyla serialo pavadinimas), ir kartu dėl to, kad jos santykiai su prezidentu yra kur kas daugiau nei vien profesiniai.

Šioje vietoje turėčiau pasakyti, kad „Scandal“ iš mano kada nors apžvelgtų serialų labiausiai primena muilo operą. Jeigu jūs esate panašiai išlepinti politinių intrigų ir iki smulkmenų pateikto Baltųjų rūmų gyvenimo po tokio serialo kaip „The West Wing“, šiame seriale pateikta politika gali priversti juoktis. Tačiau priešingai nei „House of Cards“, kur politinis gyvenimas yra pateikiamas visiškai paviršutiniškai ir visiems galvojant, jog tai yra rimta, „Scandal“ supranta savo stilių. Jau vien tai, kad prezidentą visi jo aplinkos žmonės vadina jo vardo trumpiniu - Ficu - turėtų sufleruoti apie serialo pasaulio laisvumą. Olivija šia prasme nėra išimtis, su prezidentu romantiškus santykius palaikiusi ir ankstesnėse jo pareigose, ir rinkiminės kampanijos metu. Kartais nuo jų santykių pasidaro koktu, nes kelis kartus „Scandal“ tiesiog įstrigo savo istorijoje ir turėjo judėti tik padedami myli/nemyli siužeto linijos, tačiau jas galima pakęsti vien dėl to, kad romanas paliečia itin daug veikėjų ir padeda jų plėtojimui.

Romantinis siužetas gal ir nekeltų tiek daug intrigų jei ne tai, kad prezidentas Grantas turi šeimą. Jo žmona (antraeilį, bet neįtikėtinai stiprų vaidmenį atliekanti Bellamy Young), paaukojusi savo karjerą dėl vyro tikslo, supranta, jog Ficas į ją kreipia mažai dėmesio, tačiau jų santuoka iširti negali - žmona ir vaikai yra privalomas prezidento atributas, ir jausmai čia nueina į antrą planą. Nuolatiniai prezidento kvailiojimai kenkia ir visam jo štabui - jo dešiniajai rankai ir geriausiam draugui Sairusui (Jeff Perry) bei visai demokratų partijai. Jos atstovai, tarp kitko, atlieka svarbią ir savotiškai įdomią funkciją. Kai Olivija bendrauja su Ficu, o apie juos kyla vis daugiau kalbų, viskas atrodo nepakeliamai saldu, nuo lietuviškų televizijų dialogų iki nelogiškai idealistinių pažadų. Tačiau „Scandal“ mėgsta kontrastus, ir politikų pasipiktinimas tuo, kad prezidentas dažnai užsiima visiškais niekais, primena, jog tai nėra fantastinis ar visiškai realybės neatitinkantis serialas, ir kad pagrindinė jo romantinė istorija nėra pats geriausias dalykas.

Seriale yra nemažai įdomių veikėjų, net jeigu jų plėtojimui laiko dažnai neužtenka. Olivijos firma susideda iš pusiau nusikaltėlių, pusiau savo srities genijų, tačiau į stereotipus jie neįkrenta (jie save vadina kostiumuotasiais gladiatoriais ir, žinoma, serialo fanai taip pradėjo vadinti save). Visus juos vienija bendras dalykas - Olivija, padėjusi jiems sunkiausiose gyvenimo situacijose. Visad linksmų pasisakymų turinčiai Abei (Abby Whelan) ji padėjo skyrybų procese, elgetavusį Haką (sunkiausiai pakenčiamas serialo aktorius Guillermo Diaz) ji parsivedė iš gatvės ir šis tapo geriausiu programuotoju, o serialo pradžioje į Olivijos ratą ateinanti Kvin (Katie Lowes) Olivijos pagalbos sulaukia laikui bėgant (po pirmojo sezono iš serialo pasitraukė Henry Ianas Cusackas, kurio veikėjas galėjo praskaidrinti Olivijos ir Fico romaną, nors tokių žmonių vėliau ir šiaip atsirado).

Kalbant apie pačią Oliviją, ji yra labiau idėja nei veikėja. Jos plėtojimas yra profesionalus, pateikiant ir jos keistą praeitį kartu su politika stipriai susijusiais turtingais tėvais, bei paaiškinant tai, dėl ko ji yra tokia nuostabi savo darbe. Tačiau kartu ji yra eilinė veikėja televizijoje, kuri yra vyras moters kūne. Tai sakau nei dėl to, kad jos lytinė orientacija yra neaiški, nei norėdamas įžeisti moteris. Čia norisi įžeisti niekad neklausančius televizijos vadovus, kurie moteris pagrindinėmis veikėjomis padaro retai, o kai padaro, gero tikėtis galima labai retai. Olivija yra tarytum Bekdel testo įkūnijimas, kiekviename žingsnyje esanti kieta moteris, ir verkianti tik dėl vyro. Nesuklyskite - visa tai yra pateikiama įtikinamai ir Washington vaidyba yra vienas geriausių serialo aspektų, kuomet aktorė iš tų pačių situacijų sugeba išspausti vis kitokias emocijas. Tačiau iš moters kūrėjos būtų galima tikėtis kur kas daugiau.

Pati Shonda Rhimes, tiesa, savo darbą išmano nuostabiai. Būtent dėl jos serialas iš abejotino populiarumo pirmajame sezone iššovė į reitingų viršūnes antrajame. Jos dialogai yra itin lengvi ir veikėjams į galvą ateinantys bei skambantys labai natūraliai, net jeigu jie dažnai skamba kaip sukurti vien tam, kad žiūrovai jais kuo greičiau pasidalintų Tviteryje (dėl kurio serialas taip ir išpopuliarėjo). Trečiasis „Scandal“ sezonas kartu buvo stipriausias ir dėl to, kad serialas pagaliau pradėjo mažiau dėmesio kreipti į prezidentines aistras ir susikoncentravo į Olivijos bei jos bendradarbių darbą, kuris dar kartą pavertė „Scandal“ moderniausiu serialu televizijoje. Paskutiniame sezone nebuvo bijoma nei kalbėti apie homoseksualumą, nei apie valdžios sprendimą šnipinėti savo piliečius, nei apie rasizmą, o siužeto linija su moterų padėtimi politikoje (kurioje pagrindinę poziciją užėmė dramoje puikiai atrodanti Lisa Kudrow) buvo trečio sezono pažiba.

Galiausiai „Scandal“ tampa serialu, kuris didžiosioms televizijoms turėtų tapti pavyzdžiu. Nepaisant to, kad tai yra muilo opera „The West Wing“ aplinkoje, Shonda Rhimes perprato ir modernų televizijos reklamavimą, ir aukštą kokybę, ką dabar daro mažai kas. „Scandal“ dažnai atrodo kaip per daug populistinis ir paviršutiniškas serialas, tačiau sugebėjimas stipriai maišyti tradicines ir šioms dienoms aktualias temas yra priežastis, dėl ko serialas tapo tokiu dideliu hitu. Niekad nesibaigiančios intrigos čia vargina, dėl ko „Scandal“ reikėtų žiūrėti su pertraukomis, tačiau kaip kokybiškai sukalta pramoga serialas tikrai veikia.

O ką apie šį serialą manote jūs?

2 komentarai:

  1. O tai nebus sezonų apžvalgų. Pats nemažai peržiūrėjau ir turi savo nuomonę, įdomu būtų išgirsti jūsų.

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Atskirų sezonų apžvalgų nebus, bet visas nuomones galit išsakyt čia, pasikalbėsim komentaruose.

      Panaikinti