Puslapiai

2015 m. vasario 16 d., pirmadienis

Serialo apžvalga. „Key and Peele“: šiuolaikinės televizijos įsikūnijimas


Tai yra bendra serialo apžvalga. Ją saugu skaityti ir tiems, kurie nėra matę nei vienos „Key and Peele“ serijos.

Kaži, ar kada nors pasikeis esminis santykis tarp televizijos ir kino. Kad ir kokius projektus dabar kuria televizija, kad ir kiek didžiausi kanalai dabar skiria pinigų savo serialams, televizija dažniausiai yra suprantama kaip antraeilis produktas. Tikrovėje tarp televizijos ir kino panašumų nėra tiek daug, kiek daugeliui atrodo, ir lyginimai, kuris yra geresnis, galiausiai tampa visiškai beprasmiais, tačiau žmonėms jie patinka. Ir net patys kūrėjai retai užauga svajodami, kad vieną dieną jie sukurs televizijos serialą. Visi jie nori sukurti pasaulyje pripažintą filmą ir televizija tam būna tarpinė stotelė. Jeigu ir pats „Sopranų“ kūrėjas Davidas Chase'as kiekvieną dieną svajodavo ištrūkti iš televizijos ir kuo greičiau persimesti į filmų kūrimą, tai kažką sako.

Ir kai kokie nors dalykai nesikeičia, anksčiau ar vėliau juos reikia tiesiog priimti. Tie žmonės, kurie svajoja apie kino kūrimą, ilgainiui televiziją pradeda laikyti savotiška mokykla, kurioje jie gali būti pastebėti. Legendinės televizijos laidos „Saturday Night Live“ scenaristai ir aktoriai šį dalyką yra įvaldę geriausiai, kadangi daugybė jų - nuo Chevy Chase'o ir Billo Murray, iki Conano O'Brieno ir Willo Ferrello - yra pasiekę neįtikėtinas aukštumas. Šią laidą dalinai kopijavusi laida „MADtv“ nesulaukė tokio neįtikėtino populiarumo, tačiau į pasaulį taip pat paleido ryškių asmenybių. Dvi jų - Keeganas-Michaelas Key ir Jordanas Peelas - sukūrė vieną nuostabiausių šių dienų televizijos projektų „Key and Peele“.

Duetas drąsiai galėtų užkariauti komedijų rinką kine, ką daro daugelis televizijoje savo karjerą pradėjusių komikų. Vietoje to jie sukūrė dvidešimties minučių trukmės laidą, kurią sudaro keli po kelias minutes trunkantys klipai. Key ir Peelas vaidina visuose klipuose ir jiems nėra svarbu, ar reikia vaidinti moterį, ar gėjų, ar storulį. Kitaip sakant, „Key and Peele“ atstovauja sketch comedy žanrą ir jį tarytum pateikia visiškai naujai. Ir tuo pačiu viskas yra daroma pasitelkus pačias svarbiausias komedijos taisykles, kurias duetas neabejotinai išmoko ankstesniuose savo darbuose.

Aš peržiūrėjau keturis jau pasirodžiusius „Key and Peele“ sezonus ir prisiekiu, kad per tiek serijų nepasitaikė nei vienas klipas, kuris man kažkuo atvirai nepatiko. Kažkuris jų galbūt nebuvo juokingas, per daug žaidė stereotipais, tačiau turėjo bent kažką tokio, kas yra originalu ir bent jau man - niekur kitur nematyta. Visa tai, vėlgi, yra komedijos taisyklių laikymosi dėka. Vyrai paima nedidelę kasdienio gyvenimo detalę (detalę, kurią kiekvienas žiūrovas atpažįsta ganėtinai lengvai) ir ją išplečia iki aukštumų. Iš jos sukuria kelių minučių trukmės komediją, pasinaudodami perspaudimu ir absurdu, bet praktiškai visuomet laikydamiesi subtilumo ribose. Kiekvienas klipas yra sukonstruotas kaip tikras meno kūrinys ir neveikia vien tam, kad bukai prajuokintų žiūrovus. Viskas turi pradžią, vidurį ir pabaigą ir, kas svarbiausia, niekas nėra rodoma per ilgai. Geriausiuose savo pasirodymuose vyrai pasitraukia tuo metu, kai norisi pamatyti dar šiek tiek, bet žinai, kad tuomet neliktų jokios paslapties, ir jais pradedi žavėtis dar labiau.

Žinoma, jeigu jūsų pažiūros net komedijos linkme yra sukaustytos, „Key and Peele“ jums nepatiks. Abu vedėjai yra gimę baltųjų ir juodųjų šeimose, kitaip sakant, turi abiejų rasių bruožų. Tai jiems natūraliai tampa pagrindine visų klipų tema. Jie gali sau leisti juokauti temomis, kurios kitame kontekste būtų palaikytos rasistinėmis, tačiau jie niekada neįkrenta į kategoriją komikų, kurie tariamai vien dėl komedijos šaiposi iš kiekvieno rasinio stereotipo. Dažniausiai „Key and Peele“ atranda stereotipus, kurie dar nėra ir galbūt niekada nebus įsišakniję populiariojoje kultūroje, tačiau yra ryškiai pastebimi ir turintys pakankamai medžiagos komedijos kūrimui. O jeigu pagalvosit, kad čia yra dvigubi standartai, jog šitie du vyrukai gali šaipytis iš bet ko ir niekas prie jų nekibs, o jei pasišaipytume mes, tai būtume apkaltinti rasizmu, tai šita laida nėra jums. Jos pagrindinis tikslas ir yra užkoduotas dvigubuose standartuose, ir jeigu jums tai taps problema, ne privalumu, kažkas šioje grandyje yra negerai.

Jeigu sutarėm, kad „Key and Peele“ pagrindinė užduotis - prajuokinti žiūrovus - yra atliekama itin kokybiškai, verta pakalbėti gal ne apie tokius įdomus, bet ne ką mažiau prie laidos prisidedančius dalykus. „Key and Peele“, kaip bebūtų keista, yra geriausią režisūrą turinti komedija televizijoje. Režisierius Peteris Atencio savo techniniais sugebėjimais laidą iškart išskiria iš minios. Režisūra čia ne tik kad netrukdo komedijai, tačiau dažnai jai ir padeda, išryškindama absurdiškiausias bet kokios situacijos vietas. Laidai kartu stipraus režisieriaus reikia ir dėl to, kad galiausiai vienokiu ar kitokiu būdu ji tampa populiariosios kultūros parodija. Įvairių filmų, įvairių laikotarpių, įvairių stilių parodija, kuriai išlaikyti aukšto produkcijos lygio gal ir nereikia, tačiau prie laidos kokybės tai prisideda itin stipriai (kalbant apie produkcijos kokybę, įvairios dekoracijos, žinant kanalo „Comedy Central“ neypatingą biudžetą, yra tiesiog nuostabios).

Tokie dalykai galiausiai susideda į svarbiausius gerų ir geriausių serialų skirtumus. „Key and Peele“ gali būti tiesiog juokinga laida, tačiau ji yra kokybiška visuose aspektuose ir dėl to palieka neišdildomą įspūdį. Abu jos kūrėjai (kad nesusidarytų klaidingas įspūdis, turiu pasakyti, kad jie turi ganėtinai didelį scenaristų būrį, tad visi laurai neturėtų tekti tik šiam duetui) ir prieš kamerą, ir už jos kuria vieną geriausių šių dienų komedijų. Jie sugeba tobulai išnaudoti Key energiją ir Peele'o ramumą, kad dar labiau išryškintų svarbiausias savo idėjas.

Ir kas šiai laidai yra svarbiausia, ji atsirado tobulu laiku. Tuomet, kai žmonės traukiasi nuo televizijos į internetą. O juk šio žanro komedijų tikslas ir yra sukurti ne vientisą istoriją, o kiekvienoje serijoje rodyti po kelias linksmas situacijas. „Key and Peele“ televizijoje nesidžiaugia dideliais reitingais, tačiau jų pasirodymai internetą užkariauja akimirksniu ir susirenka dešimtis milijonų peržiūrų. Čia - tik keletas iš genialių dueto pasirodymų:
Komentarų nėra:

Rašyti komentarą