Puslapiai

2015 m. vasario 3 d., antradienis

Serialo apžvalga. „The X-Files“: originalumu ir užsispyrimu išgarsėjęs projektas

Tai yra bendra serialo apžvalga. Ją saugu skaityti ir tiems, kurie nėra matę nei vienos „The X-Files“ serijos.

Kiekvieną „The X-Files“ sekundę fone skamba muzika. Kraupi, gąsdinanti, laikanti įtampą, džiuginanti, palydinti įtemptą veiksmą, išryškinanti paslaptis. Kompozitorius Markas Snow yra vienas žymiausių muzikos kūrėjų per visą televizijos istoriją ir nenuostabu, kad prie šio serialo nuotaikos jis gali prisitaikyti nesunkiai. Tik muzikos skambėjimas seriale turi ir kitą prasmę. Tai, jog ji niekada nenutyla, nėra toks nuostabus dalykas, kokiu jis gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Dramos kupinos scenos, praturtintos svarbiais veikėjų dialogais ar monologais, kartais yra sumenkinamos graudžios ir kartais nusibostančios šalia jų skambančios muzikos. Tačiau ji niekada nesustoja, taip tik patvirtindama vieną svarbiausių „The X-Files“ savybių: serialas ir jo kūrėjai buvo užsispyrę ir savo tikslų siekė iš paskutiniųjų.

Kalbėti apie šį serialą dabar yra sunkoka. Iš dalies dėl to, kad jo pirmosios serijos, sukurtos prieš du dešimtmečius, dabar neretai atrodo pasenusios ir itin mėgėjiškos, ir bandyti įsitraukti į jas dabar prireikia laiko. Iš dalies dėl to, kad šis serialas daugumą žmonių - net ir tuos, kurie didžiuodamiesi teigia, kad nežiūri televizoriaus - yra palietęs vienokiu ar kitokiu būdu. Net Lietuvoje šis serialas buvo fenomenas, visam pasauliui rodęs kažką, kas karts nuo karto pasirodydavo didžiuosiuose kino teatruose, bet niekada - mažuose, svetainėse stovinčiuose televizoriuose. Chrisas Carteris savo užsispyrimu ir noru atvesti inovacijas į televiziją sukūrė kažką, kas padarė įtaką ne tik populiariajai, bet ir visai kultūrai. Vėliau, tiesa, jis pasidavė, bet apie viską iš pradžių.

„The X-Files“ siužetas dažniausiai yra supaprastinamas iki to, kad serialas yra apie ateivius. Nesinori sakyti, kad tai yra banalu ir neteisinga, bet tai yra banalu ir neteisinga. Pirmiausiai dėl to, kad pats žodis siužetas pirmuosiuose serialo sezonuose nereiškė to paties, ką reiškia dabar. Du pagrindiniai serialo veikėjai, FTB agentas Foksas Malderis (šventai įsitikinęs, kad visatoje ir netgi Žemėje gyvena ateiviai, kuriuos slepia JAV valdžia ir kurie yra stipriai pakenkę jo paties šeimai) ir agentė Deina Skali (racionalaus proto vedama moteris, netikinti antgamtiniais dalykais ir suteikianti atsvarą Malderiui), serialo pradžioje buvo pakankamai stiprūs, kad „The X-Files“ neprivalėtų kiekvieną savaitę žiūrovus stebinti vis nauja sąmokslo teorija. Vietoje to serialas savo auditoriją norėjo priblokšti kitu būdu: inovatoriškumu.

Daugelis dalykų, kuriuos paskutiniajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje darė „The X-Files“, televizijoje buvo absoliučiai nauja. Tai nesusiveda vien į paprastą išvadą, kad inovacijas serialas kūrė tik scenarijaus prasme. Žinoma, tokių atvejų buvo daugiausiai: šokinėjimas laiku, iš kitos pusės pasakojamos istorijos, paraleliai vykstantys įvykiai ir panašūs dalykai Amerikos televizijoje įsitvirtino tik po šio serialo. Tačiau naujovės slėpėsi ir smulkesnėse, televizijos žiūrovams anksčiau nelabai rūpėjusiose detalėse. „The X-Files“ režisūra su režisieriais, dabar dirbančiais didžiausiuose serialuose ir filmuose, buvo itin svarbus serialo aspektas, sugebėjęs išryškinti jo paslaptingumą ir veikėjų netikrumą savo mąstymu. Plika akimi matomų sprendimų, tokių kaip serija, sukurta iš keturių nepertrauktų scenų, taip pat buvo, ir vien dėl tokių dalykų niekas neturėtų priešintis tam, kad „The X-Files“ yra vienas iš didžiausią įtaką šių dienų televizijai turėjusių serialų.

Na, idėjų prasme. Jų išpildymas yra dalykas, kurį žiūrėdamas serialą aš stačiau antroje vietoje, kitaip juo pilnai mėgautis nepavyktų. Tarp serialo gerbėjų yra nusistovėjusi tradicija jį skirstyti į du laikotarpius: pirmuosius penkis ar šešis sezonus ir likusį laiką iki devintojo sezono pabaigos. Labiausiai šie du laikotarpiai skiriasi savo struktūra, tačiau jų kokybės skirtumai taip pat yra itin ryškūs. Jeigu trumpai, pirmaisiais sezonais serialo scenaristai siekė žiūrovus pakerėti savo idėjomis, savo sprendimais pakreipti istoriją tam tikra linkme, ir viso to išpildymas dažnai būdavo paliekamas antroje vietoje. Tai nebuvo absoliuti taisyklė, nes serijų, kurios ir dabar gali būti vadinamos kone tobulomis, pirmaisiais sezonais (ypač antrajame ir trečiajame) buvo nemažai. Tačiau dauguma serijų būdavo sukurtos paprastu principu sugalvoti įdomų, paviršutiniškąja ir filosofine prasme veikiantį siužetą, ir jį supančius aspektus sukurti labiau iš reikalo. Dialogai seriale visuomet buvo tragiški, bendra išvada dažnai buvo ta pati, tačiau dažniausiai tai nerūpėjo dėl itin įdomių sprendimų.

Minėtieji laikotarpiai be savo sezonų skaičių turi dar vieną ypatybę: jie yra skirstomi į procedūrinį ir mitologinį serialą. Leiskit paaiškinti. Serialo pagrindinė tema visuomet buvo antgamtiniai reiškiniai, paaiškinami racionaliai ar sukelti nežemiškų galių. To „The X-Files“ niekada neneigė, tačiau visada rasdavo tinkamą balansą visą serialą apibendrinančiai sąmokslo teorijai ir kiekvieną savaitę pasirodantiems vis kitokiems ypatingomis savybėmis pasižymintiems veikėjams. Pastarųjų pasirodymas visad įnešdavo tam tikro šviežumo į serialo nuotaiką, kai kiekviena savaitė neprivalėjo koncentruotis į blogąją JAV valdžią ir jos bandymus sustabdyti pagrindinių veikėjų tiesos ieškojimą. Išnykus pavienėms serijoms ir paskutiniais sezonais serialui nusprendus išskirtinai koncentruotis į serialo mitologiją (šis terminas televizijoje atsirado būtent „The X-Files“ dėka), atsakymų ieškojimas tapo itin šablonišku ir nuobodžiu procesu, kuris patenkino žiūrovų norą sužinoti rūpimus atsakymus, tačiau užtvėrė kelią naujovėms, dėl kurių serialas ir buvo žinomas.

Norėčiau pasakyti, kad serialą dažnai gelbėjo pagrindinis veikėjų duetas, tačiau tai padaryti yra sunku. Pirmuosiuose sezonuose, kai viskas veikė sklandžiai ir sinchroniškai, veikėjai pasitarnavo bendrai istorijai ir atvirkščiai, tačiau galiausiai jie taip pat suvienodėjo. Malderio ir Skali partnerystė, tiesa, yra viena iš labiau neįprastų televizijoje. Abu veikėjai vienas nuo kito paviršutiniškai skiriasi, tačiau serialas nebando kažko slėpti. Tarp jų yra intymumas ir jiedu tai supranta, jie nesiekia vienas kito pašiepti ir palaiko kiekvienoje situacijoje, ir tampa vieninteliais žmonėmis, kurie tiki vienas kitu. Tai serialui buvo itin svarbus aspektas iki pat galo, net jeigu Malderis ir Skali paskutiniaisiais sezonais tapo antro plano veikėjais. Toks sprendimas nebuvo savanoriškas iš scenaristų pusės, ir jam įtaką padarė Davido Duchovny noras tęsti savo karjerą ir Gillian Anderson noras išvis pabaigti serialą, bet prie situacijos gan neblogai buvo prisitaikyta sukuriant naujus ir pakankamai įdomius veikėjus, nors tuo metu serialą pataisyti nebuvo įmanoma.

Vertindamas iš savo pusės galiu pasakyti, kad „The X-Files“ atrodė maždaug taip, kaip įsivaizdavau. Serialas kur kas dažniau bandė pakerėti žiūrovus savo idėjomis, ne neeiliniais veikėjais ar draminėmis situacijomis, dėl ko geriausiai čia veikė pavienės serijos, ne mitologijos (kuri buvo supainiota ir atpainiota tikrai profesionaliai) atstovai. Dėl to paties fakto iš serialo į platesnius vandenius išplaukė daugelis scenaristų, čia pasisėmę inovacijų ir vėliau sukūrę tokius serialus kaip „Breaking Bad“ ar „Homeland“. Savo laiku „The X-Files“ buvo neeilinis projektas, rodęs kažką, kas televizijoje anksčiau niekad nebuvo bandyta, ir taip žavėjęs publiką. Dabartiniams serialo žiūrovams tereikia suprasti, kad šis kūrinys tiesiogiai ar netiesiogiai yra palietęs bene visus dabar rodomus televizijos projektus ir to užtenka, kad jis užsitarnautų nuoširdžią pagarbą.

O ką apie šį serialą manote jūs?

2 komentarai:

 1. girdėjai, kad X-FILES sugrįžta?
  http://www.imdb.com/title/tt4370492/?ref_=fn_al_tt_4
  http://www.vanityfair.com/hollywood/2015/01/x-files-reboot-anderson-duchovny-on-board

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Girdėjau, bet kol kas kalbų stadijoje viskas, nieko konkretaus nėra. Savo laiku serialas buvo garsus dėl savo inovatyvumo, nes darė tai, ko dar nebuvo darę kiti serialai, tai man tas perkūrimas kiek abejotinai atrodo, nes tą senąją atmosferą praktiškai neįmanoma sugrąžint. Bet pamatyti šiuolaikinį variantą tikrai būtų įdomu.

   Panaikinti