Puslapiai

2015 m. rugsėjo 10 d., ketvirtadienis

Serialo apžvalga. Wet Hot American Summer: First Day of Camp

Tai yra bendra serialo apžvalga. Ją saugu skaityti ir tiems, kurie nėra matę nei vienos „Wet Hot American Summer: First Day of Camp“ serijos.

Žiūrėdamas „Wet Hot American Summer: First Day of Camp“ tarytum supratau, kad visos tos valandos, kurių metu skaičiau įvairių komikų interviu, sužinojau apie vis keistesnes komedijos technikas ar tiesiog žiūrėjau stand-up pasirodymus, nenuėjo veltui. Pilnai tikiu, kad žmonės, kuriems komedija nėra mylimas žanras ir tokio tipo serialus jie žiūri tik paprastam laiko prastūmimui, „First Day of Camp“ gali sudirbti nieko nelaukę. Man čia yra geriausia, ką šiais metais suteikė televizijos komedija.

Na, televizija čia yra tik iš dalies, bet jau niekas nežino, kaip tinkamai vadinti „Netflix“, todėl pasilikim prie to. „First Day of Camp“ yra aštuonių serijų serialas, veikiantis kaip priešistorė kultiniam 2001 metų filmui „Wet Hot American Summer“. Ir taip, čia yra teisingas kultinio filmo apibūdinimas. Paskaičiuokite patys: kokia tikimybė, kad mažas ir keistas, kiek mažiau nei 2 milijonus dolerių kainavęs filmas, atnešęs didžiulius nuostolius ir uždirbęs vos 400 000, ilgainiui taps vienu žymiausių moderniosios komedijos pavyzdžių? Jis turėjo mažą ir triukšmingą gerbėjų armiją (a.k.a. kultą), kuri ilgainiui peraugo į įspūdingą jėgą, prikėlusią filmo istoriją antram gyvenimui.

Paskaičiuokim toliau: jeigu kas nors sugalvotų daryti tą patį filmą su tais pačiais aktoriais, tačiau jau šiomis dienomis, kiek visa tai kainuotų? Sufleruoju: filme vaidino Bradley Cooperis, Amy Poehler, Paulas Ruddas, Michaelas Ianas Blackas, Elizabeth Banks, Christopheris Meloni, Molly Shannon, Jonas Benjaminas ir daugelis kitų. Visi šitie žmonės dabar už vieną projektą gauna daugiau, nei anuomet kainavo visas „Wet Hot American Summer“ filmas, todėl matematika nesunki.

Ir visgi visi šitie žmonės sugrįžo. Net jeigu, pasak vis populiarėjančios istorijos, Bradley Cooperis turėjo per vieną dieną nufilmuoti visas savo scenas seriale (ir jų buvo tikrai daug), kažkas sudarė tokį tvarkaraštį, kad visi aktoriai galėtų sugrįžti ir įkūnyti savo keistuosius vaidmenis, ir keistumai čia prasideda jau vien nuo istorijos apibūdinimo. 2001 metų filme tuomet į trečią dešimtį gan seniai įkopę aktoriai įkūnijo šešiolikmečius, prižiūrinčius vaikų stovyklą. Dabar tie patys aktoriai įkūnija pora mėnesių jaunesnius veikėjus, išgyvenančius pirmąją tos stovyklos dieną.

Su įsivaizduojamu serialo laikotarpiu scenaristas Michaelas Showalteris ir režisierius Davidas Wainas (vienas galingiausių komedijos duetų šiuolaikiniame kine) žaidžia itin sumaniai. Jų nestabdo faktas, kad visos aštuonios dvidešimties minučių trukmės serijos turi įvykti per vieną dieną. Jie per tą dieną sugeba papasakoti meilės istorijas, vyriausybės sąmokslo teorijas, pastatyti spektaklį, surengti vestuves ir padaryti dar milijoną dalykų. Visi veikėjai supranta, koks absurdiškas yra tokios dienos tempas, ir tai humorą pakelia į dar aukštesnį lygį.

Lygį, kuris jau ir šiaip neturi kategorijos. „First Day of Camp“ nėra tobula komedija, bet ji yra taip aiškiai sukurta žmonių, kurie myli komedijas, panašiems į juos žmonėms, kad net saldu. Jeigu ieškote fizinės komedijos, su keistais veikėjų garsais ir aprangomis, jos čia bus. Jeigu pageidaujate komedijos, kurią galėtumėte peržiūrėti vėl ir vėl ir visuomet atrasti kažką naujo, ji čia irgi yra, padedama antrame plane girdimų veikėjų ir iš pirmo žvilgsnio nepastebimų užrašų. Jeigu norite surasti linksmiausius įmanomus dialogus sakomus veikėjų, kurie yra nešvankūs, ne itin protingi, tačiau spindintys pasitikėjimu savimi, „First Day of Camp“ jų turi į valias.

Tačiau didžioji serialo žvaigždė nėra scenarijus, išnaudojantis kiekvieną minutę kuo efektyviau ir tuo pačiu leidžiantis veiksmui sustoti, ar režisūra, kuri Davido Waino dėka fizinę komediją pateikia aktyviai, ne vien laukiant, kol aktoriai pasakys duotus žodžius. Tikrosios žvaigždės čia yra, na, žvaigždės. Atrodo nesąžininga, kai į vieną serialą yra surenkami be konkurencijos geriausi šių dienų komedijos aktoriai, bet tik iki tol, kol supranti, kad visi jie buvo originaliajame filme, kuomet jų niekas nežinojo ir jie buvo atrasti tik genialių kūrėjų dėka.

Paulas Ruddas čia vėl sugrįžta kaip didysis šiknius, nešvankiausiais ir nemaloniausiais būdais siekiantis patraukti jam patinkančios merginos dėmesį, o su juo kartu grįžta ir fizinė komedija, kurios dėka buvo sukurta juokingiausia originaliojo filmo, o gal net pastarųjų dešimtmečių komedijos scena (linkas čia). Buvusį kareivį ir esamą virėją įkūnijantis Christopheris Meloni, dažnai vaidinantis rimtuose filmuose, turėtų kuo greičiau pakeisti žanrus, nes jam vieta komedijoje. Sugrįžtantys antraeiliai veikėjai, tokie kaip pats Michaelas Showalteris, Joe Lo Truglio, Kenas Marino ir daugelis kitų, kurių vaidyba yra itin specifinė, prisideda prie vienos geriausių mano matytų aktorių grupių bet kokioje komedijoje.

Aktorių prasme vienas keisčiausių ir mane labiausiai nustebinusių dalykų yra tai, kaip į veiksmą buvo įjungti nauji aktoriai. Negalima sakyti, kad labai stebėtina, jog į bendrą vaizdą naujokai įsijungė taip gerai, kadangi tie patys senbuviai nesimatė apie 15 metų, bet vis tiek. Jonas Hammas, Johnas Slattery, Richas Sommeris (kitaip sakant, praktiškai visi „Mad Men“ aktoriai), Kristen Wiig, Chrisas Pine'as, Michaelas Cera yra visi tie savo stilių turintys ir jį čia puikiai išreiškiantys aktoriai. Geriausi naujokai, tiesa, yra Joshas Charlesas, įkūnijantis prestižinėje stovykloje apsistojusį tradicinį turtuolį-blogiuką, ir Jasonas Schwartzmanas, kuris man šiaip retai patinka, bet šitoje aplinkoje atrodė tiesiog nuostabiai. Be noro pažvelgti į komediją kiek giliau gali būti, kad žmonėms nepaliks įspūdžio tai, kaip į veiksmą buvo įjungti visi naujų aktorių sugebėjimai, bet mane tai žavi vis labiau.

Jeigu norit sužinoti, ar būtina peržiūrėti filmą prieš žiūrint serialą, galiu pasakyti, kad nebūtinai. Jeigu ruošiatės serialui aukoti beveik 4 valandas, dėl laiko trūkumo nesiskųskit ir peržiūrėkit filmą, bet serialu galėsite mėgautis bet kokiu atveju. Kadangi jis yra filmo priešistorė, jame yra paaiškinama daugybė veikėjų tarpusavio santykių, keistesnės filmo siužeto linijos (tokios kaip kalbanti skardinė) ir paprasti pajuokavimai turi kur kas didesnę reikšmę peržiūrėjus filmą.

Galiu pasidžiaugti ir tuo, kad šitas serialas netapo vien paprastu bajerių kratiniu apie originalųjį filmą ir scenaristai tikrai turėjo ką papasakoti. Galiausiai juk visi čia nusifilmavo iš idėjos, ne dėl kažkokio degančio reikalo. Nežinau, kiek pinigų „Netflix“ sukišo į šitą dalyką, bet garantuoju, kad aktorių algos čia tikrai buvo mažesnės nei jiems įprasta. Bet jie to nedarė dėl pinigų; jie tai darė dėl meilės originalui ir jo kūrėjams.

Pastarieji šioje situacijoje ir turi būti nešiojami ant rankų. „First Day of Camp“, nepaisant net ant popieriaus fantastiškai skambančios aktorių grupės, netapo netikėtuoju šios vasaros hitu. Serialą žmonės pažiūrėjo ir, kaip su daugeliu „Netflix“ serialų, ilgainiui po truputį pamirš. Tačiau iš dalies tai yra originaliojo filmo kaltė. 2001 pirmais metais jis, spinduliuojantis absurdu, šaipymusi iš populiariosios kultūros ir nelogiška istorija, buvo atsidūręs ne vietoje ir ne laiku. Dabar šitas serialas yra vienas iš daugelio žanro, kurį sukūrė „Wet Hot American Summer“, atstovų. Ir leiskite pasakyti: geresnių atstovų sunku ir rasti.

O ką apie šį serialą manote jūs?

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą