Puslapiai

2017 m. balandžio 25 d., antradienis

Twin Peaks. Antras sezonas. Laura's Secret Diary

Šioje apžvalgoje yra atskleidžiamos svarbiausios pavadinime pateiktos „Twin Peaks“ serijos detalės ir aptariami iki šių serijų įvykę įvykiai. Apžvalgoje nėra kalbama apie įvykius, kurie seriale dar įvyks, taip užtikrinant „Twin Peaks“ dar nemačiusių žmonių saugumą ir apžvalgų objektyvumą.

Dvi šios serijos istorijos yra tarytum nužengusios iš komedijų serialų klasikos, kai kokiame penktame sezone scenaristai jau neranda ką rašyti ir nusprendžia eiti prie banaliausių siužeto linijų. Viena tokių istorijų yra į Tvin Pyksą atvykstantis paslaptingas kritikas, kurio atvykimui ruošiasi visi miestelio verslai (kurių, mano žiniomis, yra du). Kita istorija yra susijusi su nerangiuoju Endžiu ir jo bandymu nunešti mėginį dar vienam vaisingumo ištyrimui.

Tai, kas skiria tokias istorijas nuo tokių pačių paprastose komedijose, yra tai, kas skiria gerus serialus nuo eilinių: veikėjai ir pasitikėjimas savo jėgomis, ką šioje serijoje galima pamatyti dar kartą.

Veikėjų prasme šioje serijoje blizga Normos ir Henko istorija. Jųdviejų santykiai yra viena neaiškiausių šio sezono detalių ir šiaip net sunku pasakyti, ar patys kūrėjai tuos santykius iki galo pažinojo. Ilgai trukę pasakojimai, kaip Norma kentėjo nuo savo vyro ir kaip tikroji jos meilė yra Edas, nėra paaiškinama dar vienu jų suartėjimu vien per tai, kad Edas dabar privalo rūpintis savo šiek tiek išprotėjusia žmona. Galbūt Normai reikia šilumos, galbūt ji negali gyventi be Henko, bet vienas dalykas šioje serijoje aiškus: jie vėl atnaujino savo santykius.

Šioje serijoje kartu yra aišku ir kodėl. Henkas trykšta entuziazmu dirbdamas restorane, o sužinojęs apie žymaus kritiko atvykimą netveria savame kailyje ir bėgioja aplink siekdamas kuo labiau pagražinti aplinką ir tiesiog rodo savo rūpestį. Šioje vietoje reikia nedaug – Henkas užsivedęs, Norma kelis kartus parodo savo kuklią šypseną ir iš eilinės istorijos apie kritiką serialas išspaudžia kelias mažas scenas, parodančias, kad Normai išties patinka aktyvusis Henkas, kuris yra visiška priešingybė ramiajam Edui.

Norma, tiesa, nežino, kad Henkas yra kiek per daug aktyvus, vis dar esantis nusikalstamo pasaulio Tvin Pykse dalimi. Šia prasme serialas gal net yra pernelyg užsiėmęs, kadangi Josie, Henko ir paslaptingojo azijiečio istorija, susijusi su Josie vyro nužudymu ir bendrai verslo perėmimu, yra toli gražu ne tokia įdomi, kokia ji galėtų būti. Serialas lyg ir stengėsi ją surišti su Loros istorija, tačiau nelabai pavyko, ir dabar šita siužeto linija maskatuojasi kažkur tarp paprastos istorijos ir noro sukurti dar daugiau paslapčių (šįkart naudojantis azijiečiu, kurį akivaizdžiai pažįsta Josie – vienintelė kita azijietė „Twin Peaks“ pasaulyje).

Šitam seriale grynos paslaptys niekad neveikė ir jos būdavo įdomios ar dėl įdomių veikėjų, ar dėl įspūdį keliančio scenaristų noro kuo greičiau atskleisti kuo daugiau paslapčių neatskleidžiant pačios pagrindinės. Šita siužeto linija veikia ne pagal tas taisykles ir yra labiau laiko stūmimas, ypač po to, kai serialas parodo sugebėjimus per kelias sekundes Henką paversti įdomiu veikėju vien rodydamas palankią Normos reakciją į jį. „Twin Peaks“ retai klysdavo smulkiausiuose momentuose, bet va Josie ir jos surišimas su Tvin Pykso nusikaltimais yra vienas iš įrodymų, kad stambesnėse istorijose serialas galėjo suklupti.

Kita iš komedijų pasaulio nužengusi istorija, susijusi su Endžio noru išsiaiškinti savo vaisingumą ir nevėkšlišku savo mėginio mėtymu po policijos pastatą, man patinka labiau dėl to, kad nuostabiai išnaudoja tokius „Twin Peaks“ kozirius kaip kontrastų kūrimą, nenuspėjamumą ir šiaip drąsą. Jeigu šita siužeto linija ir apsiribotų tik Endžio galvojimu, kad po kurio laiko žmonės stebuklingai tampa vaisingi, ji gal ir būtų nurašyta kaip paprastas laiko užpildymas. Visgi čia ji yra panaudojama kontrastui su Liusės rimtumu, kas jau pats iš savęs skamba kaip paradoksas.

Panašiai kaip ir Albertas praėjusioje serijoje, taip ir Liusė šioje parodo, kad ji nėra tokia, kokia atrodo esanti ant popieriaus. Liusė save tarsi kankina susidėdama su vyrais, kurie yra nerimti ar tiesiog kvaili, kaip kad buvo su Endžiu ar Ričardu. Pastarasis taip pat sugeba įrodyti savo kvailumą šioje serijoje paduodamas Liusei visus savo pinigus ir smulkmeniškai išgirsdamas, kaip ir kur jam reikia išeiti pasiūlius jo vaiką nešiojančiai moteriai pasidaryti abortą. „Twin Peaks“ čia deda tokį paslaptingą smūgį, kai nuo Endžio kvailiojimų pereina prie rimtų dalykų ir nesudvejoja nei sekundei, kas tiesiog neleidžia nesižavėti serialu.

Kitos mintys

  • Lelandas nesipriešina jam mestiems kaltinimams ir šokiruotas yra labiau ne jis, o Kūperis, Trumenas ir visi aplinkiniai. Žiūrovai jau matė, kad Lelandas išties buvo Žako žudikas, todėl serialui šia prasme apsimetinėti ar tęsti paslaptingumą tiesiog neapsimoka, juolab kad Lelando motyvai ir šiaip jo gyvenimas turi užtektinai paslapčių.
  • Beje, kalbant apie Lelandą: pirmasis serijos kadras, kai iš neaiškių labirintų ir tunelių nusileidžianti kamera parodo, kad buvo filmuojamos tik keistos schemos lubose, yra vienas gražiausių „Twin Peaks“ elementų. Šitam seriale režisierius girti kartais yra net nesąžininga, nes vieni už kitus jie yra įspūdingesni, tačiau nepaminėti tokio Toddo Hollando darbo irgi būtų negražu.
  • Tarp nesibaigiančių serialo kontrastų galima įvardinti ir Beną, kuris yra visiškai abejingas savo dukros dingimui ir dėl to pergyvena kur kas mažiau nei Lelandas. Atrodytų, kad šito miestelio gyventojų būtų kažką pasimokę, bet va tai tau.
  • Dona (ir žiūrovai) pagaliau gauna progą išgirsti, kas buvo parašyta garsiajame Loros dienoraštyje. Haroldas jį žiauriai saugo ir neplanuoja jo nei duoti Donai, nei policijai, dėl ko pati Dona su Maddy nori jį pavogti. Ši vieta yra kupina analizei tinkančios medžiagos tiek apie Donos jausmus Haroldui, tiek apie jos abejingumą jo atžvilgiu kalbant apie dienoraščio vagystę, tiek apie įdomų faktą, kad savo dienoraštyje Lora idealizavo Doną panašiai, kaip dabar Dona idealizuoja ją.
  • Į miestelį dėl Lelando atvykstantis teisėjas parodo mano pasiilgtą „Twin Peaks“ talentą: naujų veikėjų pristatymus. Per porą minučių jis yra parodomas kaip nuoširdus, visų mylimas žmogus, natūraliai kalbantis skambiomis frazėmis ir posakiais, dėl ko Kūperiui jis gali išties patikti.
  • Man vis dar yra pusiau smagu, pusiau nepatogu, kad seriale yra du azijiečių kilmės veikėjai ir jie abu yra susiję. Neaišku (ir net nelabai įdomu), kuo jie susiję, bet vis tiek susiję.
  • Paprasta ir efektyvi serialo apgaulė – tai, jog Trumenas yra paslaptingasis Kūperio padėjėjas einant ieškoti Audrey. Maloni detalė, parodanti įdomią ir iš formalumų jau išaugusią dviejų vyrų draugystę.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą