Puslapiai

2017 m. balandžio 14 d., penktadienis

Twin Peaks. Pirmas sezonas. The One-Armed Man

Šioje apžvalgoje yra atskleidžiamos svarbiausios pavadinime pateiktos „Twin Peaks“ serijos detalės ir aptariami iki šių serijų įvykę įvykiai. Apžvalgoje nėra kalbama apie įvykius, kurie seriale dar įvyks, taip užtikrinant „Twin Peaks“ dar nemačiusių žmonių saugumą ir apžvalgų objektyvumą.

Pasakyti, ar „Twin Peaks“ pasaulyje egzistuoja geriečiai ir blogiečiai, nėra sunku. Yra serialų (ir dramų, tokių kaip „The West Wing“, ir komedijų, tokių kaip „Parks and Recreation“), kuriuose tiesioginių blogiečių ar antagonistų nėra – veikėjai turi labiau perlipti per save nei per kitus žmones.

„Twin Peaks“ turi blogiečius. Serialas, kurio pagrindinė istorija sukasi apie jaunos merginos žmogžudystę, negali pasakoti vien apie taiką ir ramybę. Tokie žmonės kaip savo žmoną mušantis Leo, brolio žmonai kenkianti Catherine ar su neaiškiais žmonėmis susidedantis Bobis yra nemalonūs veikėjai, į kuriuos serialas nukreipia žiūrovų pyktį.

Ir net jeigu nėra nieko nuostabaus, kad blogiečių čia yra apsčiai, tai, kaip „Twin Peaks“ skirsto geruosius ir bloguosius veikėjus, yra įdomiausia šios istorijos dalis. Veikėjų veiksmai čia yra išties svarbūs, tačiau kur kas svarbiau yra tai, kokiomis savybėmis jie pasižymi, ir būtent tos savybės geriausiai parodo, kuriuos žmones reikia palaikyti.

Tarp mažesnių šios serijos siužeto linijų yra Endžio istorija. Nerangus policininkas, susitikinėjantis su dar keistesne už jį Liuse, yra vienas iš nedaugelio miestelio pareigūnų, todėl juo atsikratyti būtų neprotinga. Jis beveik sugadina policijos operaciją netyčia iššovęs ginklą ir ne pagal taisykles kuičiasi po dar nesuimtų žmonių daiktus, taip turbūt pirmą kartą darydamas gėdą Kūperiui – žmogui, kuris visai nesidrovi pasakoti apie savo sapnus su nykštukais ir numirėliais.
Vietoje to, kad iš nuoširdžiai savo veiksmais besigailinčio Endžio šaipytųsi, Kūperis ir šerifas Trumenas randa kitą išeitį – jie suorganizuoja treniruotes šaudykloje vien tam, kad Endis lavintų savo šaudymo įgūdžius. Niekas neturi laiko sarkazmui ar cinizmui – Kūperis ir Trumenas yra nupaišomi kaip geri žmonės, norintys padėti kitiems, ir blogai kalbėti apie juos tiesiog neįmanoma.

Tą patį galima pasakyti ir apie Normą, apie kurią šioje serijoje sužinome daugiau nei per pirmąsias keturias. Nors ji už Nadinos nugaros susitikinėja su Edu, pasirodo, kad ji išduoda ir kitą žmogų – kalėjime sėdintį savo vyrą. Engiamos moterys yra viena didesnių „Twin Peaks“ temų – nuo Šelės iki Josie, - tačiau ši istorija gali būti svarbiausia iš jų. Į Tvin Pyksą grįžtantis už žmogžudystę sėdintis žmogus ramybės negali atnešti niekam, ypač tokią sunkią akimirką miesteliui.

Vietoje to, kad Norma stipriai pergyventų, ji savo energiją nukreipia kitur (veikiausiai todėl, kad apie vyrą yra galvojusi užtektinai). Ji pamato, kad Šelė yra atsidūrusi kone identiškoje situacijoje. Ji slapčia nuo Leo toliau susitikinėja su Bobiu, kuris jau nebesididžiuoja savo verslo reikalais su Leo ir džiaugiasi gavęs kruvinus jo marškinius, galinčius veikti kaip įkalčiai prieš jį. Šelė aiškiai yra labiau įsimylėjusi Bobį ir bijo baisios Leo jėgos, dėl ko ji negali imtis jokių drastiškų veiksmų.

Paralelės tarp Normos ir Šelės – restorano savininkės ir jos darbuotojos – yra pernelyg ryškios, išskyrus skirtingą moterų amžių; Šelė yra maždaug dvigubai jaunesnė už Normą. Norma tai puikiai supranta, ne žodžiais, o veiksmais bandanti pralinksminti merginą, kuri jau veikiausiai susigriovė visą savo gyvenimą ir beveik neturi galimybės jį susigrąžinti. Norma šioje situacijoje yra lygiai tokia pat nuoširdi kaip Kūperis, tik kiek kitoje aplinkoje.

Blogiečių pusėje turime panašią situaciją. Nors Catherine ir Benas dar jokiu ryškiu būdu nepakenkė Josie gyvenimui, jie yra pilni piktdžiugos ir keršto planų bei džiaugiasi, kad kitiems nesiseka. Josie juodu jau seka ir yra perpratusi, kad jai yra bandoma pakenkti, tačiau savo kenkėjų ji neskriaudžia, labiau tiesiog siekdama apsisaugoti pati.

Beno blogumas yra dar labiau įprasminamas tuomet, kai jis susitinka su Leo ir įrodo, kad Tvin Pykse visi žmonės yra persipynę įvairiausiais būdais. Šitie du per keturias pirmas serijas jau spėjo tapti nekenčiamiausiais veikėjais ir serijos pabaigoje šį statusą įtvirtina geriau nei bet kada. Pasirodo, kad būtent jiedu yra atsakingi už narkotikų gabenimą per sieną ir net šioje situacijoje jie yra paišomi kaip blogi žmonės ne tiek dėl savo veiksmų kiek dėl asmenybės. Jie nesiekia kenkti kitiems savo atvežamais narkotikais, o veikiau yra pateikiami kaip blogiukai dėl to, kad visai nereaguoja į šalia įvykusią žmogžudystę ir nepagarbiai kalba apie jiems bent kiek kelią užstojančius žmones.

Pabaigoje man norisi paminėti Audrey, kuri šiuo aspektu man kol kas yra įdomiausia ir paslaptingiausia veikėja. Dėka apgaulingos Sherilyn Fenn vaidybos niekaip negaliu pasakyti, ką apie ją galvoja patys serialo kūrėjai. Iš vienos pusės ji yra nuoširdi ir atvira – kalbėdama su Dona ji pamini visus įkalčius, kuriuos turi prieš Loros žudiką, ir neslepia, kad pati nori suvilioti Kūperį. Iš kitos pusės Audrey yra klastinga, ją ignoruojančiam tėvui bandanti įrodyti, kad ji yra verta dėmesio ir privalanti gauti daugiau atsakomybės. Nežinau kodėl, bet Audrey mane žavi labiausiai iš visų būtent dėl to, kad serialas dar neranda, ką su ja daryti, o tai apie „Twin Peaks“ galima pasakyti retai.

Kitos mintys

  • Loros žudiko gaudynės šioje serijoje nebuvo pernelyg įdomios. Kūperis su padėjėjais bando atrasti, kas tikrame gyvenime galėjo pažinoti sapne pasirodžiusį Bobą, ir atranda tik vienarankį vyrą, kuris galiausiai pasirodo nesantis susijęs su Bobu (?).
  • Vienas keistesnių serijos elementų yra susijęs su daktaru Džekobiu. Praėjusioje serijoje kalbėdamas su Kūperiu jis buvo pateiktas kaip atgailaujantis ir pasimetęs žmogus, o dabar (praėjus minimaliai laiko) jis yra kardinaliai kitoks, rodantis savo viršenybę prieš Kūperį. Serialas tai veikiausiai nori nurašyti į veikėjo plėtojimą, nors man tai panašiau į neapsižiūrėjimą.
  • Josie yra susijusi su iš kalėjimo išeinančiu Normos vyru Henku. Ji buvo bene vienintelė į rimtesnę istoriją neįsivėlusi veikėja ir serialas šią klaidą ką tik ištaisė.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą