Puslapiai

2017 m. gegužės 8 d., pirmadienis

Twin Peaks. Antras sezonas. Checkmate

Šioje apžvalgoje yra atskleidžiamos svarbiausios pavadinime pateiktos „Twin Peaks“ serijos detalės ir aptariami iki šių serijų įvykę įvykiai. Apžvalgoje nėra kalbama apie įvykius, kurie seriale dar įvyks, taip užtikrinant „Twin Peaks“ dar nemačiusių žmonių saugumą ir apžvalgų objektyvumą.

Kadangi „Twin Peaks“ perdėtai myli paraleles tarp veikėjų (ypač tarp jaunesnių ir vyresnių, tokių kaip Šelė ir Norma), turbūt nereikia nustebti, kad paralelė yra brėžiama ir tarp Džeimso bei jo dėdės Edo. Abu jie šioje serijoje gauna daugiau eterio nei yra pratę ir serialas visu gražumu parodo, dėl ko Džeimsas yra toks nuobodus veikėjas ir dėl ko Edas yra toks įdomus.

Jiedu yra panašūs vizualiai, kadangi abu turi daugmaž vieną emociją, balansuojančią tarp liūdesio ir erzulio. Edas, kaip išryškina ši serija, turi dėl ko suirzti. Kaip matėm pastaruoju metu, jo jausmai Normai ir Normos jausmai jam toli gražu nėra išblėsę – jie vienas kitą supranta net ne iš pusės žodžio, o tiesiog iš žvilgsnių, ir kai Edas parašo Normai, kad jiedu turi pasikalbėti, jokių diskusijų šia tema nėra.

Susitikę jie irgi daug nediskutuoja, tik Norma pasako velniškai gražius ir tvinpyksiškai perspaustus žodžius apie tai, kaip negali gyventi be Edo ir galvoja tik apie jį. Jiedu akivaizdžiai myli vienas kitą ir tarp šito serialo tragedijų jų istorija atrodo be galo nuoširdžiai.

Tik tas nuoširdumas turi daugelį kliūčių, tarp kurių yra Henkas, pasiruošęs užmušti jo žmoną viliojantį Edą. Jį sustabdo laiku pasirodanti Nadina ir serialas čia vienoje vietoje suriša tiek istorijų, kad šypsojausi visą laiką. Pagaliau stipriai atsiperka Nadinos fizinės galios, naudojamos ne vien perdėtam priekabiavimui prie Maiko, kurio nepatogumo lygis šioje serijoje pasiekia viršūnę. Henkas gauna atpildą už visas savo niekšybes, kadangi stipriau pralaimėjęs šiame seriale jis dar nebuvo.

Svarbiausia, tiesa, yra tai, kad Edas susivokia, jog ką tik buvo išgelbėtas Nadinos, kuri jį irgi akivaizdžiai myli ir saugo, net jeigu toliau nepadoriai lenda prie Maiko. Edas tuo pačiu yra nustebęs ir susimastęs, kas yra natūralu – jį myli dvi moterys ir net jeigu vieną jis myli labiau nei kitą, palikti savo išprotėjusios ir bet ką užmušti galinčios žmonos neleistų jo visiškai švari moralė. Va jums dilema ir situacija, dėl ko galima vaikščioti visą laiką susimąsčiusiam ir kiek nuliūdusiam.

Palyginkit tai su Džeimso situacija, kuri išbandė kiekvieno „Twin Peaks“ žiūrovo kantrybę. Suprantu, kad ta istorija yra į klasikinį Holivudą nešanti femme fatale situacija, bet joje niekas nelimpa prie šito serialo, kad ir kaip žiūrėtum. Džeimsas yra visu kuo bejausmis ir neįdomus (turbūt nepadeda ir neypatinga Jameso Marshallo vaidyba), Evelyn jį įsimyli irgi nelabai aišku dėl ko ir man šiaip nesuprantama, kaip Džeimsas pasiliko pas ją kai baigė tvarkyti mašiną (o jeigu nebaigė, tai meistras iš jo tikrai nekoks). Šiaip šitoje serijoje man ta situacija gal tapo kiek įdomesnė, kadangi jiedu pagaliau kalba bent kiek atvirai ir supranta, kad verta bijoti jos vyro ir kad moraliai jų situacija yra keista, net jeigu niekad nepriprasiu prie tų svajingų Džeimso monologų apie Lorą.

Tai, kad serialas yra pasiryžęs toliau tęsti tą siužeto liniją su Malkolmu, kuris prisistatė Evelyn broliu, nors dabar su ja bučiuojasi ir rezga kažkokius spąstus Džeimsui, smagiai nenuteikia. Bet už pasiryžimą Džeimsą paversti vos ne pagrindiniu serialo veikėju scenaristus reikia pagirti. Užsispyrimas kartais praverčia ir galbūt kada nors atsipirks, nors tikrai ne šitoje situacijoje.

Pagrindinė serijos istorija šiaip yra atsiskyrusi nuo kitų: kai likusiame seriale visais frontais pasireiškia meilė ir žmonės randa sau tinkamas poras, Kūperis su draugais ir Erniu medžioja Žaną. Principe ta situacija irgi nėra ypatingai įdomi, nors serialo kontekste ji yra svarbi, nes Žanas yra bent jau pusiau rimtas nusikaltėlis, kurio su Bobu nepalyginsi, bet kažką medžioti juk reikia.

Istorija iki didžiojo susidūrimo turbūt yra įdomesnė nei pats susidūrimas. Ernio bailumas yra pasuktas iki aukščiausio lygio ir šiaip komedijos tame pasiruošime per akis, nuo keistai džiugaus Kūperio iki nesveikai prakaituojančio Ernio. Jų pasiruošimas trykšta nuoširdumu ir smagumu, tarsi džiaugtųsi pats serialas, radęs bent menkiausią kabliuką prie kažkokios istorijos ir gavęs galimybę trumpam pajudėti su tikslu.

Scenoje prie namo viskas įvyksta greitai ir nepatogiai, jau nesuskaičiuojamą kartą įrodant „Twin Peaks“ nesugebėjimo nu bent kažkiek įdomiau pateikti veiksmą. Čia gi net buvo filmuojama lauke, bet vis tiek kamera turėjo atsirasti viduje ir parodyti tą negrabų, B filmų lygio montažą, kai dėl Ernio ir Denisės pasiaukojęs Kūperis atsiduria Žano spąstuose ir vėliau iš Denisės gauna ginklą ir nušauna Žaną. Visų pirma, scenaristai yra tinginiai, o blogiukai yra kvailiai, kadangi Denisės maisto atnešimas yra turbūt nesąmoningiausias šitos istorijos aspektas. Antra, tai nepridės Kūperiui taškų tyrime, kai atleistas nuo tarnybos jis vis tiek šaudo ir žudo žmones.

Tik toje situacijoje man patiko vienas elementas. Žanas, pasilenkęs prie Kūperio, garsiai išsako visiems kirbančią mintį: iki Kūperio atvykimo miestelis buvo ramus ir gražus, o agentas sudrumstė tą gyvenimą. Aišku, Kūperis į Tvin Pyksą atvyko dėl Loros žūties, kas visus ir išmušė iš vėžių. Ir visgi tai yra tiesos gyslelė, priverčianti susimąstyti ir Kūperį, ir žiūrovus. Tvin Pyksas per porą savaičių tapo visiškai kitokiu miesteliu ir Kūperis yra visus tuos kitoniškumus jungiantis žmogus. Jeigu serialas gali tai pripažinti, verta tikėtis, kad artimiausiu metu iš jo sulauksim ir daugiau tiesos ir nuoširdumo.

Kitos mintys

  • Sugrįžusio majoro istorija lyg ir laikoma serialo kabliuku paslaptims, tik ji toli gražu neveikia taip kaip Bobo istorija. Labiausiai dėl to, kad čia perdėtai stengiamasi nuslėpti kuo daugiau informacijos, kas tikrai nebuvo būdinga ankstesniajam „Twin Peaks“, anuomet tiesiog nukreipdavusiam žiūrovus į kitą pusę. Įdomu tai, kad majoras nuoširdžiai nori pasakyti Kūperiui ir kitiems, kokia yra jo įslaptinta informacija, kas leidžia manyti, jog ją anksčiau ar vėliau sužinosim.
  • Endis ir Dikas dirba kartu ieškodami informacijos apie Nikį, kuris, kaip jiedu jau kartu galvoja, yra velnias. Liusei išties pasisekė, kad pasirinko juodu. Tikrai.
  • Šelė ir Bobis yra kaip jauni tėvai, kai Bobis nebūna namuose uždirbdamas pinigus, o Šelė privalo rūpintis Leo kaip vaiku. Tas vaikas, tiesa, galiausiai atsibunda ir yra apsipaišęs kaip klounas, kas yra vienas kraupesnių vaizdinių seriale pastaruoju metu.
  • Bobis tuo tarpu dirba pas Beną, kuris irgi baigia pamesti protą savo kabinete kariaudamas pilietinį karą. Šiaip jo išprotėjimas man atrodo įdomiau dėl Nadinos, nes man tikrai patinka Richardo Beymerio vaidyba, ir dėl bendros šitos serijos potekstės: Audrey ir Bobis tiesiog ignoruoja jo žaidimus, o atėjusi Catherine juos priima rimtai ir Beną vadina generolu, taip parodydama, kad jį pažįsta geriau nei kiti ir dar kartą pabrėždama meilės temą šioje serijoje.
  • Trumeno meilė Josie taip pat yra visiškai nuoširdi ir atvira, nors serialas be tos meilės rodymo jiems nelabai ką ir sugalvoja.
  • Serijos pradžioje ant Kūperio laikomos nuotraukos laša vanduo, bėgęs ir Lelando mirties metu. Kad veikėjai ir žiūrovai nepamirštų, ką reiškia leidimasis į neaiškias paslaptis.
  • Paskutinėje scenoje Kūperis su Trumenu atranda nužudytą vyrą su šachmatų lenta. Kūperis aiškiai žino, kad tai yra kitas Vindomo ėjimas, ir panašu, kad su šita keista ir neapibrėžta istorija judam prie kulminacijos.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą