Puslapiai

2017 m. gegužės 4 d., ketvirtadienis

Twin Peaks. Antras sezonas. Masked Ball

Šioje apžvalgoje yra atskleidžiamos svarbiausios pavadinime pateiktos „Twin Peaks“ serijos detalės ir aptariami iki šių serijų įvykę įvykiai. Apžvalgoje nėra kalbama apie įvykius, kurie seriale dar įvyks, taip užtikrinant „Twin Peaks“ dar nemačiusių žmonių saugumą ir apžvalgų objektyvumą.

Džeimsas šioje serijoje važinėja su savo motociklu į tolį, dar kartą pabrėždamas savo netikslingumą, klajojimą be jokio apibrėžtumo ir net ir keistoms istorijoms netinkantį svajingumą. Nelabai aišku, į kokią konkrečiai vietą jis nukeliauja, bet jis jau yra nebe Tvin Pykse. Serialas iš miestelio ribų nebuvo išėjęs niekada; Gordonas šioje serijoje net ir išvykęs paskambina telefonu, o Kūperis pirmą kartą mums buvo parodytas tik tuomet, kai įvažiavo į Tvin Pyksą.

Man šita situacija reiškia pamatinį serialo išdavimą, velniškai greitai ieškant kažkokių vietovių ar istorijų, kurios galbūt atneštų kažką naujo į serialą, kuris ką tik buvo viename aukščiausių lygių televizijos istorijoje. Vietoje to gaunam Džeimsą, išvažiuojantį iš Tvin Pykso, susitinkantį keistą moterį, su ja nesubtiliai flirtuojantį ir paskui porą kartų rėžiantį monologus žiūrint kažkur į horizontą. Visa šita situacija atrodo kaip „Twin Peaks“ parodija, nesugebanti suprasti, kad serialo paslaptingumas kilo ne iš to, kad jis atrodė paslaptingai, o dėl to, kad jis ir buvo paslaptingas.

Dabar jis nebeturi paslapties, o kartu – ir centrinės temos, sulaikančios visą serialą kartu. Čia svarbu pasakyti, kad tikrai nemanau, jog šitam serialui yra būtina turėti paslaptį, net jeigu ji „Twin Peaks“ pavertė „Twin Peaks“; kai kažkoks kūrinys žiauriai pasiseka, kartais būna naudinga eiti visai į priešingą pusę, kad žiūrovai ar net patys kūrėjai nenorėtų jų lyginti. Tuo pačiu nemanau, kad Bobo tapatybės istorija būtinai buvo susijusi su kitomis siužeto linijomis, tiesiog serialas visad turėjo galimybę sugrįžti prie jos ir bent kelias istorijas surišti būtent su ja, taip tarytum sukčiaujant, nors iš tikro naudojantis sumaniomis idėjomis.

Ši serija skaudžiai primena, kad serialas nebeturi nieko panašaus – dabar tai yra kratinys istorijų apie Tvin Pykso gyventojus, kas iš esmės nėra blogai, tiesiog tos istorijos yra tragiškos (kokybės prasme), o vieninteliu jų išsigelbėjimu tampa jų kiekis, kai serialas gali greitai nušokti nuo vienos prie kitos.

Pažiūrėkit kad ir į Nadinos istoriją – miestelis šiaip jau atrodo nepatogiai pripratęs prie mistikos, bet sveiko proto žmones, atrodytų, bent kažkiek turėtų sudominti keista jos situacija. Net neaišku, šiaip, kuris jos istorijos elementas keistesnis – tai, kad ji laiko save paaugle, ar tai, kad ji pasižymi nerealiomis fizinėmis galiomis. Vienaip ar kitaip, ta istorija užima didelę serijos dalį, kai nei Edas, nei Dona, nei tariamas psichiatras Džekobis nebando kalbėti apie jos padėtį ir visi ją tiesiog priima. Gal tai ir nėra blogai, nors aš buvau pripratęs prie serialo, kuriame net ir atvirai kalbantys veikėjai negalėjo išspręsti didžiausių paslapčių, kas yra įdomiau nei tylėjimas ir nebandymas prieštarauti nenuginčijamiems kūrėjų sprendimams. Nadina, panašu, sužavi imtynių komandos trenerį ir šitoj istorijoj žiūrovams yra paliekamas kabliukas, nes būtent tokio kabliuko mums ir reikia.

Panašiai atrodo ir majoro dingimo istorija – atrodo, kad galimas kabliukas serialui toliau tęsti paslaptis, net jeigu ir ne tokiame rimtame lygyje kaip anksčiau. Čia turbūt galioja ta situacija, kai kūrėjai bando kažkiek atsiriboti nuo mistikos ir greitai šitą situaciją pakiša po kilimėliu. Tiesiog tai yra padaroma visiškai neįtikinamai, kuomet Kūperis, išgirdęs iš majoro žmonos, kad visi jo veiksmai yra įslaptinti, tai paprasčiausiai priima ir nieko su tuo nedaro. Dar kartą tai nesutampa su pamatinėmis veikėjo vertybėmis, kai jis Bobo tapatybę ir kitas mistines Tvin Pykso detales aiškinosi dėl savęs labiau nei dėl savo darbo, o tokia istorija jam turėtų būti kaip auksas. Tai juo labiau netinka pamačius jo didįjį monologą prieš FTB tyrėjus apie tai, kaip jis atsiremia į savo tikėjimą ir aukštesnes galias ir dėl to nebijo tyrėjų veiksmų. Žmogui, kelintą kartą per porą serijų kalbančiam apie tikėjimą ir gyvenimą anapus, nesidomėti potencialiai pas ateivius išvykusiu majoru yra žiauriai keistas elementas.

Turiu pasakyti, kad ne viskas man čia kelia neviltį – struktūra, kai visos istorijos yra išmėtytos, kartu suteikia galimybę parodyti kažką įdomesnio. Pavyzdžiui, į serialą įtraukti Davidą Duchovny, aprengti jį moterimi ir pavadinti jį Denise beigi per sekundės dalį atskleisti pagrindinį trijų teisėsaugininkų charakterį (Kūperis yra iškart priimantis, Hokas viskam abejingas, o Trumenas nustembantis, bet suprantantis, kad ginčytis tiesiog neverta). Denisės istorija yra iš dalies sausoka, nepasižyminti tradiciniu veikėjų istorijų konkretumu ir įdomumu, nors aš kalbu iš mūsų perspektyvos – prieš beveik 30 metų transseksualumas televizijoje nebuvo nagrinėtas ar buvo paliestas minimaliai, o čia vien tokios veikėjos egzistavimas yra kaip stebuklas ir retenybė. Denisė nuostabiai išryškina jautriąją Kūperio pusę, atvirą žmonėms ir patyrimams, ir jeigu dar nemylit Duchovny, artimiausiu metu jį tikrai įsimylėsit.

Ir šiaip turiu pasakyti, kad tarytum ant išmetimo ir kažkur nuošalyje esanti istorija apie dviejų brolių nesantaiką ir vieno brolio vedybas kitam ant jo pykstant man pasirodė visai įdomi. Serialas visad pasižymėjo stipriais kontrastais ir sunku atrasti didesnį kontrastą nei du broliai, esantys visiškomis priešingybėmis vienas kitam (vienas labiau galvoja apie ilgalaikes pasekmes, kitas gyvena šia akimirka), tačiau tuo pačiu metu vienas kitą akivaizdžiai mylintys ir negalintys vienas be kito gyventi. Tai, jog jų konfliktai miestelyje tęsiasi dešimtmečius ir jie vis tiek yra kartu, man yra nuostabi detalė, parodanti tų brolių artumą ir baimę jį pripažinti. O pačios vestuvės tampa puikiu pretekstu į vieną vietą suvesti daug miestelio veikėjų ir dar žiūrovus paerzinti su jau mažai subtilumo turinčiu Audrey ir Kūperio flirtavimu.

Tik vėlgi, net jeigu šita istorija yra visai faina ištraukus iš konteksto, „Twin Peaks“ pasaulyje ji atrodo išsišokanti, įvelianti du veikėjus, kurių nematėm pusantro sezono, ir nelabai išprovokuojanti reakcijų iš aplinkinių. Ji, kaip ir kitos šios serijos istorijos, egzistuoja vakuume ir norėtųsi, kad scenaristai tai suprastų kiek greičiau.

Kitos mintys

  • Benas ir toliau stengiasi pasiekti dugną, šįkart išgirstantis, kad Henkas ir Žanas perėmė jo viešnamį ir patį Beną paliko praktiškai be nieko. Benas čia atrodo kaip perėmęs Lelando išprotėjimą, tarsi į jį būtų persikūnijęs Bobas, reaguojantis piktdžiugiškai ir tuo pačiu apatiškas visai situacijai. Jis gyvena praeityje ir žiūri savo mylinčios šeimos filmus, kadangi jie yra kur kas linksmesni nei dabartinė jo realybė.
  • Šiaip Henko, Žano ir Ernio istorija yra dar viena tų, egzistuojančių be konteksto, nors man išties patinka protingai supykusi Norma, bandanti išvyti Ernį iš miestelio.
  • Josie papasakoja apie savo praeitį Trumenui ir ta istorija yra toli gražu ne tokia įdomi, kad ją būtų galima tempti pusantro sezono, ką serialas ir darė. Tuo pačiu akivaizdu, kad Josie Trumenui nepasako visko ir nepamini sąmokslo dėl jos vyro mirties. Kuris, beje, yra gyvas ir su Catherine susimokė kenkti Josie ir suvilioti ją gaudantį Ekartą, ir jūs galit neklausinėti manęs apie šitą istoriją, kadangi jos nebuvimas (bent jau šiuo momentu) manęs niekaip nepaveiktų. Serialas jau per daug užsižaidė su iš mirties grįžusiais veikėjais ir pavojingai balansuoja ant muilo operos ribos.
  • Viena gražesnių šios serijos istorijų yra parodymas, kad Endis su vaikais moka tvarkytis kur kas gražiau ir maloniau nei Dikas, ant vaiko rėkiantis ir sunkiai susivaldantis. Taigi pranašumas – Endžio pusėje.
  • Kūperis gauna savo išprotėjusio kolegos įrašą. Agentas neparodo jokių emocijų, tarytum kažką panašaus girdėdamas ne pirmą kartą, nors po jo potyrių fantastiniai elementai skamba ne taip ir neįtikinamai.
  • Kažkas nuostabaus yra smulkioje detalėje, kai neprigirdintis Gordonas skambina telefonu. Daugiau tokių smulkios ironijos detalių ir serialas atsistotų ant kojų.

2 komentarai: