Puslapiai

2017 m. gegužės 16 d., antradienis

Twin Peaks. Antras sezonas. Variations on Relations

Šioje apžvalgoje yra atskleidžiamos svarbiausios pavadinime pateiktos „Twin Peaks“ serijos detalės ir aptariami iki šių serijų įvykę įvykiai. Apžvalgoje nėra kalbama apie įvykius, kurie seriale dar įvyks, taip užtikrinant „Twin Peaks“ dar nemačiusių žmonių saugumą ir apžvalgų objektyvumą.

Pirmą kartą po, atrodytų, nesuskaičiuojamai ilgo laiko (o šiaip po maždaug dešimties serijų) atrodo, kad „Twin Peaks“ juda su tikslu ir idėja. Po daugybės kelionių su motociklu, po pilietinio karo žaidimų ir bandymų gauti pašalpą už rūpinimąsi neįgaliu nusikaltėliu, dabar serialas savo centre turi kažką apčiuopiamo, turbūt mus pagaliau nuvesiančio iki pačios pabaigos (na, bent jau tokios pabaigos, kurią turėjom beveik tris dešimtmečius ir nebeturėsim nuo šio savaitgalio).

Ta struktūrinė dalis taip visai gražiai eina iš dviejų pusių. Vienoje jų yra Vindomas, kiekvienoje serijoje darantis vis blogesnius ir labiau gąsdinančius dalykus, parodančius jo išprotėjimą ir sugebėjimus. Neaišku, kiek dar galima jį pateikti vis labiau ir labiau išprotėjusį, kadangi pralenkti didelės šachmatų figūros viduje įmūrytą negyvą hipį yra sunku. „Twin Peaks“ šioje situacijoje gal kažkiek išduoda savo pradinius pamatinius principus, kuomet serialas parodydavo mažai ir vis tiek sugebėdavo stipriai išgąsdinti ar nustebinti, o dabar rodo visko daug ir baisiai, bet tai vis tiek veikia ir Vindomas kaip išprotėjęs blogiukas yra visai neblogas, nors ir netobulas, serialo pabaigos akcentas. Juk reikia daug energijos ir sumanumo, kad žiūrovai pradėtų gailėtis Leo, o serialas čia būtent taip ir padaro, kuomet Leo nenori duoti Vindomui strėlės, galinčios nužudyti hipį, tačiau neturi kitos išeities, kadangi jis pats yra kankinamas ir tiesiog kyla grėsmė jo gyvybei. Leo kaip nekalto šuniuko pateikimas yra keistas serialo elementas, nors jis išties yra veiksmingas.

Kita Vindomo plano dalis taip pat juda į priekį, kuomet pagaliau prasideda atrankos į grožio konkursą. Gal per mano pasimetimą, o gal per serialo blaškymąsi buvau supratęs, kad tą konkursą surengė pats Vindomas, bet dabar panašu, kad konkursas vyksta periodiškai, kas šiaip yra keista tokio dydžio miestelyje, nors ką tu suprasi Tvin Pyksą.

Šioje situacijoje gražu tai, kad serialas nebando į kiekvieną sceną įkišti Vindomo ir leidžia rutuliotis pačiai istorijai, taip parodant bent kažkokį pasitikėjimą savimi. Ir jis yra visai pagrįstas, nes pavienės istorijos, nors ir nestebuklingos, yra visai įdomios ir stiprios. Pavyzdžiui, serialas vis dar provokuoja Beną ir bando patikrinti, ar jis tikrai nori tapti geru žmogumi, ar juo tik apsimeta. Serijoje yra dvi scenos, parodančios tikrąją jo esybę – Benas dvejoja, kai Dikas pasako norintis kreiptis į savo advokatą dėl žebenkšties įkandimo, o grožio konkurso komisijos nariai, išgirdę Beno pasiūlymą konkurso dalyvėms liepti kalbėti apie miškų išsaugojimą, galvoja, jog jis kažką rezga ir netiki jo betarpišku gerumu. Galbūt Benas ir nori būti nuoširdžiai geras žmogus, tačiau akivaizdu, kad kelias jam dar yra žiauriai ilgas.

Kita graži ir pusiau su konkursu susijusi detalė yra Šelės, Bobio ir Gordono meilės trikampis. Esu pilnai įsitikinęs, kad Davidas Lynchas į serialą grįžo vien tam, kad galėtų pabučiuoti Madchen Amick, nors šiaip kas galėtų jį kaltinti. Toje istorijoje gražiai pasimato, kad Šelė labiau nei bet ką kitą vertina žmogaus mandagumą, gebėjimą iškelti ją aukščiau už kitus, o Bobio elgesys, kuomet jis liepia Šelei registruotis į konkursą ir laimėti pinigus jų šeimai, tokių standartų toli gražu neatitinka. Tuo tarpu ją gražiausiais žodžiais apipilantis Gordonas yra būtent toks žmogus ir neaišku, ar ji jį tikrai įsimyli, ar tiesiog leidžia tokiam pusamžiam vyrui kažkiek pasidžiaugti gyvenimu, tačiau jiedu bet kokiu atveju pasibučiuoja ir tokiu savo elgesiu nustebina Bobį. Jis čia atrodo kaip tiesiogiai žiūrėdamas Lyncho filmą, kai nelabai gali patikėti, kad kažkas prieš tavo akis išties vyksta ir dėl tokios provokacijos tiesiog negali nieko padaryti, ir dėl to tenka apsisukti ir išbėgti. Šelė dėl to nei kiek nejaučia apmaudo ir toje scenoje tiesiog tvyro nuoširdumas, kad ir koks keistas jis bebūtų.

Minėtoji antroji serijos pusė, parodanti sugrįžusį serialo tikslingumą, irgi yra susijusi su meilės istorija, tik šįkart su Kūperiu ir Annie. Jų susižavėjimas, o gal ir meilė vienas kitam juda stebėtinai greitai, tarytum pats serialas skatintų jų santykius, nors tuo pačiu metu tai yra du žmonės, nemokantys ar nenorintys slėpti tikrųjų savo jausmų ir ketinimų, todėl gal čia viskas ir tvarkoje. Juolab kad ši serija dar labiau įprasmina jų draugystę, anksčiau kilusią iš fizinio susižavėjimo, o dabar pasiekiančią naują lygį, kai paaiškėja, kad jiedu turi labai panašias istorijas, susijusias su nelaiminga meile, ir vienas kitą supranta kur kas nuostabiau nei ką nors kitą. „Twin Peaks“ čia visu kuo išnaudoja savo geriausius gebėjimus sukurti specifiškas ir veikėjus ar jų santykius apibrėžiančias scenas ir net neabejoju, kad ta scena valtyje yra viena svarbiausių (ir tikrai viena gražiausių) per visą serialą.

Vindomo ir Kūperio istorijos susiduria pamačius, kad Vindomas iš tolo stebėjo du įsimylėjėlius. Jis siekia pakenkti žmogui, kuris rūpi Kūperiui, ir panašu, kad rado naujausią savo taikinį.

Liko trys serijos ir serialas į šonus jau nebevaikščios.

Kitos mintys

  • Vyno degustacijos scena yra vienas tų absoliučiai nereikalingų dalykų, kurie yra sukurti taip gerai, kad skųstis juo būtų neteisinga. Fizinė komedija seriale visad buvo aukščiausiame lygyje, o prie jos įmaišius tą keistąjį Liusės, Endžio ir Diko trikampį gaunasi scena, skirta grynai komedijai ir prajuokinanti visu kuo.
  • Serialas pagaliau leidžia Kūperiui tapti normaliu ir žiūrovams anksčiau įspūdį dariusiu agentu, šįkart susiejančiu tris temas – Vindomą, Leo dingimą ir hieroglifus – su ta pačia byla. Istorija šia prasme gal labiau neša į mistiką, kuomet Kūperis liepia majorui išsiaiškinti apie Vindomo ir ateivių sąsajas, bet bent jau smagu, kad Kūperis nėra kvailinamas vien dėl to, kad siužetui taip reikia.
  • Dona kažkokiu būdu tapo nereikalingiausia serialo veikėja, nors kai pagalvoji, gal ji niekad nebuvo tokia ir svarbi. Šioje serijoje ji bando išprovokuoti kažkokį konfliktą su tėvais ir grasina keliausianti mokytis į užsienį, o tėvai nuo jos slepia kažką gilaus, susijusio su jos mamos ir Beno santykiais. Panašu, kad čia yra viena tų istorijų, kurių svarbumas yra pritemptas, nors palikti tokios anksčiau svarbios veikėjos nuošaly juk irgi negalima, todėl taip visi ir verčiasi.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą